Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Peru utlyser nödläge i huvudstaden på grund av protester

Regeringen i Peru har utlyst nödläge i landets huvudstad Lima och tre andra regioner på grund av protesterna mot president Dina Boluarte.

Nödläget gäller de kommande 30 dagarna och det ger militären och myndigheterna möjlighet att begränsa folkets rörelsefrihet och friheten att samlas.

Minst 42 personer har hittills dött i protesterna under de senaste veckorna.

Demonstranterna kräver nyval efter att expresidenten Pedro Castillo avsattes i december. Demonstranterna kräver också att den tillsatta presidenten Dina Boluarte avgår.

Källa: AFP

Utrikes

Yle Areena logo.

Fem gånger Österbotten – så mycket skog har brunnit i Kanada nu

Nu gör röken luften i New York till världens farligaste.

Elva människor dödades i moskéexplosion i Afghanistan

Minst elva människor har dött i en explosion inne i en moské i Afghanistan.

Talibanstyrets inrikesministerium säger att över 30 människor skadades i explosionen som ägde rum i Badakhshan, en provins i norra Afghanistan.

Explosionen inträffade under begravningen av talibanernas provinsviceguvernör som dog i en attack tidigare i veckan.

Terrororganisationen Islamiska staten tog på sig skulden för den bilbomb som i tisdags dödade provinsens vice guvernör.

Källa: Reuters

Sauli Niinistö håller i en blomkrans.

President Niinistö sommarpratar i Sveriges Radio

Sommarpratet sänds den 20 augusti.