Polarnatten tar slut – solen går upp i Utsjoki igen
I dag avslutas polarnatten i Finland då solen visar sig i landets nordligaste ort Utsjoki.
Solen går upp över horisonten i Utsjoki klockan 11.47 och solnedgång blir det cirka en timme senare, klockan 12.57. Dagen är alltså en timme och 10 minuter lång i Utsjoki i dag.
Efter polarnattens slut ökar dagens längd ändå snabbt i norr.
Solen gick ner den 25 november i Utsjoki i fjol.
Källa: STT
Inrikes
USA:s utrikesminister Blinken i Finland för första gången – följ besöket
Blinken träffar Haavisto och Marin.
Tullen har gjort jättebeslag av kontanter
Tullen vid Helsingfors-Vanda flygplats har utrett ett smugglingsfall där man hittade berusande läkemedel för ett gatuvärde på 160 000 euro.
I samband med utredningarna har tullen utfört husrannsakningar. Under dem har kontanter på ett värde på över 700 000 euro hittats.
Nu undersöker tullen fallet som grov penningtvätt.
Brottshelheten avslöjades i mars 2023.
En fjärde person gripen för barnkidnappningen i Björneborg
Polisen i Björneborg har gripit en fjärde person i fallet där ett barn kidnappats.
Tidigare har en 63-årig man häktats i sin frånvaro. Han befinner sig utomlands, medan hans hustru är häktad i Björneborg.
Den tredje misstänkta är en 49-årig kvinna. Hennes häktningsförhandling hålls på fredag i Satakunta tingsrätt.
Alla dessa tre är misstänkta för bortförande av barn och grovt frihetsberövande.
En fjärde person greps på torsdagen, men polisen har ännu inte sagt vad den personen misstänks för.
Kidnappningen skedde i söndags. Det bortförda barnet är fortfarande försvunnet.
Morgonkollen: Fem nyheter du behöver ha koll på i dag
Vi uppdaterar dig med nattens och morgonens nyheter.
Vår sociala trygghet är femtio år gammal – därför är stöddjungeln så svår att förnya
Universitetslektorn Johannes Kananen förespråkar basinkomst.
I Åbo fanns hjälp för svenska Micaels sjukdom – nu skakar inte handen längre: ”Jag är så glad så det rinner tårar”
Micael Adler kom från Sverige till Åbo för att behandla sin tremor eftersom den nya, skonsammare behandlingsmetoden inte finns i Sverige. Nu hoppas han att fler med symtom ska få hjälp.