Hoppa till huvudinnehåll

Åboland

200 liter bränsle läckte ut i Åbo hamn då Baltic Princess tankades

200 liter brännolja rann ut på bryggan i Åbo hamn. Olyckan skedde i samband med att Tallink Siljas fartyg Baltic Princess tankades inför avgången på tisdag kväll.

Enligt jourhavande brandmästare Marko Ahtikivi var det frågan om ett mänskligt misstag. Räddningsverket fick larm om olyckan efter klockan 17 på tisdagskvällen och vid klockan 18 meddelade Ahtisilta att läget var stabilt. Räddningsverket kunde fort hindra brännoljan från att sprida sig till hamnbassängen.

Enligt Ahtisilta påverkar inte olyckan fartygets avgång. Baltic Princess borde kunna avgå normalt klockan 18.30 då tankningen är avslutad.

Åboland

Valmet Automotive bildsättningsbild från juli 2020.

Valmet Automotive säger upp cirka 500 anställda vid fabriken i Nystad

Omställningsförhandlingarna är avslutade.

Polisen utreder dödsorsak i drunkningsolycka i Nystad – sjöbevakningen varnar för svag is

Polisen har kommit med ny information gällande fallet där ett äldre par i Lokalax i Nystad drunknade efter att ha gått genom isen.

En kvinna och en man hade gett sig ut på isen på en snöskoter och den tunna isen hade gett vika.

Flera räddningsenheter kallades till platsen.

Ärendet utreds nu som dödsorsaksutredning.

Sjöbevakningen uppmanar en starkt att hålla sig borta från isen just nu.

Baltic Princess avgång på måndag ställs in – tekniskt fel har inte kunnat åtgärdas

Tallink Silja ställer in kryssningen från Åbo till Kapellskär på måndagskvällen. Orsaken är att man inte har kunnat åtgärda ett tekniskt fel i automationssystemet.

Felet uppdagades på söndagen, och då ställde man också in Baltic Princess avgång på söndagskvällen.

540 passagerare hade bokat en kryssning på måndagen. Passagerarna får sina pengar tillbaka eller så kan de boka om sin kryssning till en annan tidpunkt.

Mängden TBE-fall sjönk en aning i fjol – 15 fall konstaterades i Pargas

Totalt 15 fall av fästingburen hjärninflammation (TBE) konstaterades i Pargas i fjol. Det visar statistik från Institutet för hälsa och välfärd, THL.

Incidensen för TBE är högst i Pargas, Gustavs och på Åland. Därför är de här områdena med i det nationella vaccinationsprogrammet. Det betyder att invånare och de stugägare, som vistas på området en längre tid, får TBE-vaccinet gratis.

I år inkluderas också Sommaröarna i Esbo i vaccinationsprogrammet.

Totalt 123 fall av TBE registrerades i Finland år 2022 och enligt THL var de flesta insjuknade ovaccinerade. I fjol registrerades några fall färre jämfört med 2021, då rekordmånga personer insjuknade i TBE.