Långa köer till energibolaget Helens kundtjänst
Enligt Helsingforsbolaget beror de långa köerna dels på ett nytt sorts elavtal som har intresserat kunderna och dels på att de sjunkande priserna på börsel har fått många att ta kontakt.
Dessutom har bolaget tampats med ett systemfel som ytterligare har förvärrat rusningen.
Köerna har pågått sedan december och eskalerat på sistone och är nu anmärkningsvärt långa.
Helen har rekryterat flera personer som efter en kort introduktion ska hjälpa till med köerna.
Under tiden hänvisar bolaget dig till nättjänsten OmaHelen. Om du till exempel vill utnyttja den i konsumentskyddslagen lagstadgade 14-dagars ångerrätten, kan Helen se från telefonloggen att du har försökt ringa inom den utsatta tiden och sköta ärendet retroaktivt.
Relaterat
Atte Harjanne ersätter Osmo Soininvaara som ordförande för energibolaget Helens styrelse
Båda är gröna fullmäktigeledamöter i Helsingfors.
Ekonomie doktor: “Använd juridiken för att få ner elpriserna, lagstiftningen finns till för att utnyttjas!”
Det finns EU-direktiv om oskäliga villkor i konsumentavtal.
Elbolaget Helen ökade vinsten med 74 procent under fjolårets energikris
Egen elproduktion har gynnat Helen.
Helens kunder har mindre elräkningar att vänta – ungefär 200 000 kunders avtalspris nästan halveras
Sjunkande elpriser når konsumenter i april.
Press på sänkta elpriser i huvudstadsregionen – lokalpolitiker kritiserar elpopulism och förespråkar långsiktig politisk styrning
Också elbolag utan egen produktion kan tvingas sänka priset.
Redan 10 minusgrader i södra Finland kan orsaka en elkris – Carunas, Helens och Elenias kunder skulle drabbas först av ett elavbrott
Det kan bli många varningar i vinter.