Polisens förundersökning om mordet i Ladugården i Helsingfors är klar
I mars 2022 kom en pojke inte till skolan. Det ledde till att polisen åkte hem till pojken och hans mamma, där de hittades döda sedan omkring en vecka tillbaka.
Pojken visade inga tecken på att ha blivit utsatt för yttre våld och polisen hittade heller inga tecken på att någon utomstående skulle ha befunnit sig i lägenheten.
Enligt förundersökningen dog pojken av förgiftning till följd av en blandning av olika läkemedel och det är osannolikt att pojken hade fått i sig läkemedlen av misstag. Hans mamma misstänks fortfarande ha orsakat hans död.
Inget motiv framkom i förundersökningen eftersom alla inblandade parter hade dött. Av samma orsak går ärendet inte heller vidare till åtalsprövning.
Relaterat
Två misstänks ha utpressat och misshandlat skytten i Botbymordet – förundersökningen är klar
En av de misstänkta utpressarna är dödsoffret.
13-åring misstänks ha försökt döda sin lillasyster – enligt polisen var dådet planerat
Fallet har utretts som mordförsök.
Polisutredning visar att vanvården i Pedersöre hade pågått länge – nästan 250 döda kor hittades
Utredningen av det grova djurskyddsbrottet har breddats.
Liga misstänks ha smugglat in 230 kilo marijuana till Åbo och Nyland
Tullen och polisen har avslöjat en stor marijuanahärva.
En liga, som främst leddes från utlandet, misstänks ha smugglat in över 230 kilo marijuana till Finland. Narkotikan såldes främst i Åbotrakten och Nyland.
Marijuanans värde i gatuhandeln var nästan fyra miljoner euro.
Marijuanan smugglades in i Finland från Spanien och Italien i kommersiella transportstrukturer, och med hjälp av kurirer, enligt Tullens pressmeddelande.
Också brottsvinningen har till stor del skickats till utlandet.
Totalt misstänks över 15 personer ha deltagit i organisationens verksamhet, och flera personer är fortfarande häktade.
Förundersökningen av fallet är klar och har skickats vidare till åtalsprövning.
Polisen har utrett vidsträckt nätbedrägerihärva – offer runtom hela Finland
Flera personer lurades på sammanlagt 40 000 euro.
Den 25-åriga mannen som misstänks för Vastaamointrånget häktas
Misstänks bl.a. för grov utpressning och grovt dataintrång.