Obehagliga scenerna som inte visades på tv – Erika Jänkä kollapsade under världscuplopp, skrämdes sedan av läkarens ord: ”En förskräcklig chocknyhet”
Erika Jänkäs jaktstart i Hochfilzen tog slut vid det tredje skyttet. Nu berättar finländskan om kollapsen mitt under loppet och om en oväntad diabetesdiagnos. En dryg månad efter dramat siktar Jänkä igen på ett genombrott på världscupnivå.
Det var i jaktstarten i Hochfilzen förra månaden som Erika Jänkä tvingades avbryta.
För Yle Urheilu berättar hon nu om den hittills okända dramatiken som satte punkt för hennes lopp.
Jänkä var på väg mot det första stående skyttet då allt svartnade. 27-åringen kollapsade, men lyckligtvis var vårdpersonal snabbt framme och kunde skicka henne vidare till sjukhus.
– Det var säkert den mest dramatiska tävlingen i min karriär och samtidigt den mest skrämmande.
– Jag minns att det redan före skyttet började kännas konstigt. Det kändes som att man var lite borta, berättar Jänkä.
Fick diabetesbesked
Väl i sjukhuset gjordes olika prover och resultatet var en överraskning. Kollapsen berodde på diabetes.
– Blodsockret var väldigt högt, det var ett hyperglykemiskt tillstånd. I Österrike började varningsklockorna ringa, och förstås i Finland också.
Jänkä konstaterades ha diabetestypen MODY3, som beror på ärftliga faktorer. Jänkäs mamma och storebror har typ 1-diabetes, och själv hade hon undersökts tidigare på grund av ärftlighetsrisken.
Förekomsten i släkten var alltså tydlig, men i egenskap av frisk, ung toppidrottare var den plötsliga hyperglykemin en chock. Nästa kalldusch kom då läkaren förhöll sig skeptiskt till att hennes skidskyttekarriär skulle kunna fortsätta.
– Det var en förskräcklig chocknyhet. Då började nog tankarna snurra åt alla håll.
Snabb comeback
Den österrikiska läkaren som gav den domen var inte en idrottsläkare. Snart fick Jänkä andra besked från finländska landslagsläkaren Katja Mjösund.
Mjösunds uppmuntrande ord var viktiga för Jänkä.
– Jag ville visa att jag ännu skulle kunna tävla. Diabetes är ändå bekant för mig från familjen.
Jänkä fick hjälp från många håll och var tillbaka i världscupen i Ruhpolding 32 dagar senare.
– Första tävlingen var ganska känslosam för föräldrarna också.
Klart är ändå att resten av säsongen kommer att kräva anpassning till sjukdomen. Samtidigt drömmer hon om ett genombrott på världscupnivå.
– Elitidrott handlar alltid om små marginaler. Marginalerna blir lätt stora, om man har problem med hälsan eller något annat.
– Förhoppningsvis kan diabetesdiagnosen öppna upp knutar som uppkommit med åren.
Skidskyttevärldscupen i Anterselva fortsätter med jaktstarter på lördagen.