Ny information om Estonias förlisning presenteras i Tallinn
En mellanrapport med ny information om passagerarfärjan Estonias förlisning publiceras på förmiddagen i Tallinn.
Presentationen sänds på Yle Arenan med start klockan 10.55.
För drygt två år sedan började förlisningen undersökas igen efter att en tv-dokumentär om Estoniakatastrofen hade visat tidigare okända hål i fartygets skrov.
I november 2021 uppgav utredarna att hålen kan ha kommit till då skrovet rört havsbottnen, men att det behövdes fortsatta utredningar.
Haverimyndigheter från Sverige, Finland och Estland presenterar resultaten från det preliminära arbetet.
Estonia sjönk i Östersjön den 28 september 1994. 852 personer omkom i olyckan, den största delen av dem svenskar.
Efter förlisningen ingick Finland, Sverige och Estland ett avtal om gravfrid kring vraket, men genom tillfälliga lagändringar har det varit möjligt att undersöka vraket igen.
Inrikes
Rysk man förde olagligt tusentals kulor och hylsor till Ryssland, men kan inte straffas för brottet
Mannen köpte 30 500 kulor i tre finska vapenaffärer.
Modersmålsprovet i samiska avslutar vårens studentskrivningar
Vårens studentskrivningar avslutas i dag med modersmålsprovet i samiska.
Merparten av dem som blir studenter avlägger examen enligt den förnyade examensstrukturen, vilket innebär att de måste avlägga minst fem studentprov. Minimikravet var tidigare fyra studentprov.
45 600 examinander anmälde sig till studentskrivningarna, vilket är cirka 700 färre än i fjol våras.
Provresultaten skickas till gymnasierna den 16 maj.
Källa: STT
Morgonkollen: Fem nyheter du behöver ha koll på i dag
Vi uppdaterar dig med nattens och morgonens nyheter.
Nystad låter inte nedskärningarna i bilfabriken stoppa stadens utveckling – satsar nu på historiskt stora investeringar
Nystad vill bli mindre beroende av bilfabriken.
Krånglig fisksoppa kokar i Lovisa – fullmäktiges beslut om fiskeregler för Lovisaviken drogs tillbaka, förmodligen i onödan
Fullmäktige tillät småskaligt kustfiske, styrelsen sa nej.
Gula huset på Näsebacken i Borgå säljs inte
Det så kallade Gula huset på Näsebacken kommer inte att säljas trots allt.
På sitt möte i går förkastade nämligen gemensamma kyrkorådet köpeanbudet på Gula huset.
Nu ska den kyrkliga samfälligheten i Borgå se över beslutet att över huvud taget sälja fastigheten.
Enligt kyrkorådet är orsaken att läget på området kring begravningsplatsen har ändrats markant sedan beslutet om att lägga ut Gula huset till försäljning fattades 2021.
Bland annat ska huvudbyggnaden på Näsebacken genomgå en stor renovering.