Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Oral coronamedicin har använts lite i Finland

Coronamedicinen Paxlovid, ett läkemedel som tas via munnen, har använts sparsamt i Finland.

Läkemedlet ordineras till personer med förhöjd risk för allvarlig coronasmitta, och ska förebygga allvarligare sjukdomsformer.

Sammanlagt har Finland köpt in 15 000 doser Paxlovid, men bara en femtedel av dem har använts.

Biträdande överläkare Eeva Ruotsalainen vid Helsingfors och Nylands sjukvårdsdistrikt föreslår att man breddar gruppen av personer som har rätt till läkemedlet.

Enligt Social- och hälsovårdsministeriets beslut kan läkemedlet ges till 18 år fyllda finländare som på grund av ålder eller sjukdom riskerar att bli allvarligt sjuka av coronaviruset. Ruotsalainen säger att också vaccinerade som hör till de här riskgrupperna skulle ha nytta av läkemedlet.

Social- och hälsovårdsministeriet planerar ändå inte att ändra sin rekommendation i nu läget.

Källa: STT

Inrikes

HS: Covid-19 får behålla statusen som allmänfarlig sjukdom i väntan på ny regering

Beslutet att avföra covid-19 från listan över allmänfarliga sjukdomar måste skjutas upp, skriver Helsingin Sanomat.

Enligt tidningen är orsaken till fördröjningen justitiekanslerns ställningstagande till förslaget.

Justitiekansler Tuomas Pöysti ansåg att ärendet har en så stor samhällelig betydelse att det inte kan fattas av en expeditionsministär.

Enligt justitiekanslern kan man omvärdera ärendet ifall bildandet av en ny regering märkbart drar ut på tiden.

Meningen är att covid-19 i fortsättningen ska definieras som en övervakningspliktig smittsam sjukdom i stället.

Tidningar: Polisen misstänker att fyraåring i Joensuu kan ha bragts om livet

Polisen misstänker att ett fyraårigt barn i Joensuu kan ha utsatts för brott mot liv, rapporterar tidningarna Iltalehti och Iltasanomat.

Enligt Iltasanomat har polisen gripit barnets vårdnadshavare, av vilka den ena är barnets biologiska förälder.

Polisen har inte kommenterat uppgifterna.

På lördag hålls en sorgeandakt i Joensuu kyrka med anledning av att ett fyraårigt barn dött.

Exteriör av Vasa tingsrätt

Misshandlades i sitt hem – påstod sig ha blivit våldtagen av känd Vasa-brottsling

En kvinna i Vasa ljög om att en känd brottsling hade misshandlat och våldtagit henne. Vad som egentligen hände var att hon blev misshandlad i sitt hem av två andra personer.

Kahden kuvan kombossa vihreiden puheenjohtajaehdokkaat Saara Hyrkkö ja Sofia Virta.

En av dem blir De Grönas nya ordförande – det här skiljer dem åt

Medlemmarna väljer mellan Saara Hyrkkö och Sofia Virta.

Mobiltelefoner i en korg.

Söderkulla skola i Sibbo blir en mobilfri skola – telefonen stör barnens koncentration

Den kära ägodelen mobiltelefonen skapar huvudbry i skolor.