Försvarsminister Savola: Förnyat uppbåd kanske i bruk redan 2025
Riksdagens parlamentariska värnpliktskommitté har som mål att förnya uppbådet redan år 2025, sa försvarsminister Mikko Savola (C) under ett tal vid försvarskursens öppning.
Ur det militära försvarets synvinkel är målet enligt Savola att öka antalet personer som fullgör militärtjänst. Samtidigt ämnar man stärka de ungas försvarsvilja och relation till det nationella försvaret.
– Ett bredare samhälleligt mål är dessutom att främja de ungas välmående och minska risken för utslagning.
Kommittén utreder nu möjligheterna till ett gemensamt uppbåd. Det här skulle enligt Savola öka de ungas generella kännedom om säkerhetsfrågor samt förse dem med mer information om beväringstjänsten, vilket man hoppas ska öka antalet intresserade.
Målet är också att fler kvinnor ska söka sig till den frivilliga militärtjänstgöringen och därmed vill man stärka kvinnors delaktighet i det militära försvaret.
Här kan du läsa Savolas tal i sin helhet.
Värnplikten kan stå inför en stor förändring: Partierna öppnar för uppbåd för alla
Arbetsgrupp kommer att utreda värnpliktens framtid.
Källa: STT
Inrikes
Polisen i Helsingfors beslagtog docka som ansågs kränka president Erdoğan
Polisen ingrep omedelbart.
Övergreppet mot Ben Zyskowicz upmärksammas i internationella medier
Riksdagsledamoten och valkandidaten Ben Zyskowicz (Saml) överfölls vid Östra centrums metrostation i går. Våldsdådet har överskridit nyhetströsklar internationellt.
Bland annat SVT, Washington Post och Israel Hayom har uppmärksammat händelsen. Flera nationella medier i länder som Polen (Interia Wydarzenia), Argentina (Notimérica) och Indien (Republicworld) har också rapporterat om händelsen.
”[Zyskowicz] är en av de mest synliga representanterna av Finlands judiska gemenskap”, noterar till exempel Israel Hayom i ingressen. I övrigt citerar de president Niinistös och statsminister Marins uttalanden i samband med händelsen, samt Zyskowicz egna vittnesmål.
Riksdagsledamoten och valkandidaten Ben Zyskowicz överfallen vid Östra centrum: ”Det här får inte påverka kampanjen”
Polisen bekräftar att en polisanmälan gjorts.
Från hot till handling – de här finländska politikerna har utsatts för våld
Några fall av politiskt våld har koppling till extremhögern.
Det kanadensiska företaget Davie planerar köpa Helsingforsvarvet
Kopplingar till Ryssland har försvårat varvets affärer.
Nu har en miljon förhandsröstat
Nu har en miljon lagt sin röst i riksdagsvalet. Vid 15-tiden i dag uppdaterades antalet till 1 005 402 röstberättigade. När nu 23,5 procent av de röstberättigade i Finland har lagt sin röst ligger Satakunta valkrets i täten, där 26,9 procent redan har röstat.
Finländarna är flitigare med förhandsröstningen än de var i riksdagsvalet 2019. Då nåddes miljongränsen på måndag kväll, denna gång redan på söndag eftermiddag.
Förhandsröstningen pågår fram till tisdagen den 28 mars. Man kan förhandsrösta vid de designerade platserna för förhandsröstning som finns runt om i hela landet och i utlandet.
Hitta din kandidat med Yles valkompass
Riksdagsvalet hålls den 2 april 2023. Bekanta dig med kandidaterna i valkompassen.
Vad är det för skillnad på partierna egentligen? Här presenterar vi riksdagspartierna i korthet
Vi har sammanfattat vad de nio riksdagspartierna står för.
Över 400 reservister övade lokalförsvar i Lochteå: ”Alla kan hjälpa till med något när det krisar”
Intresset för försvarsutbildningar har ökat kraftigt.