Hoppa till huvudinnehåll

Huvudstadsregionen

Ändringar i projektplanen för Dahls samsjukhus har godkänts av Helsingfors stadsstyrelse

Uppdaterad 23.01.2023 20:38.

På grund av de höga byggkostnaderna höjs maximipriset för projektet från 838 miljoner estimerat år 2019 till 870 miljoner enligt samma kostnadsnivåer. Summan är lite på en miljard euro enligt dagens kostnadsnivåer.

Kostnadsbesparande ändringar godkändes också.

En av de största ändringarna rör de nya rättspsykiatriska lokalerna som i stället för att flytta till Dahl fortsättningsvis ska finnas i Kellokoski i Mäntsälä.

Det slutliga beslutet fattas av stadsfullmäktige.

Källa: Helsingfors stad

Relaterat

Mannen som överföll Zyskowicz har förhörts av polisen

En man född år 1984 misstänks för misshandel och olaga hot efter att ha gett sig på riksdagsledamoten och valkandidaten Ben Zyskowicz (Saml) vid Östra centrums metrostation i går. Helsingforspolisen har nu förhört den misstänkte och mannen hålls i polisens förvar.

Enligt Helsingforspolisens jourhavande undersökningsledare Kari Martikainen har mannen anhållits. Om mannen häktas måste beslutet fattas senast på tisdag. Martikainen bedömde tidigare att mannen kommer att friges.

Fallet förorsakar inga förändringar i Helsingforspolisens verksamhet.

”Valkandidaterna har sina olika kampanjplatser runt om i staden, det är svårt att vara överallt samtidigt. Vi försöker synas så mycket som möjligt”, säger Martikainen till Yle Uutiset.

Texten uppdaterades klockan 13.01 med information om att mannen hålls i polisens förvar. Tidigare stod det att mannen sannolikt friges i dag.

HS: Kanadensare vill köpa Helsingfors varv

Det Kanadensiska varvsföretaget Davie tänker köpa Helsingfors varv, skriver tidningen Helsingin Sanomat.

Helsingforsvarvet har råkat i ekonomiskt trångmål på grund av sanktionerna mot Ryssland som har varit varvets viktigaste marknadsområde.

Enligt HS är förhandlingarna som inletts vid årsskiftet redan långt komna. Davies kommunikationsdirektör Paul Barret som deltagit i förhandlingarna säger till tidningen att affären i bästa fall kan vara klar inom några veckor.

Varvet ägs nu av ett cypriotiskt holdingbolag som ägs av två ryska affärsmän. Varvet eller ägarna omfattas inte av några sanktioner.

Helsingfors stad: Barn som tillhör riskgruppen för covid-19 kan vaccineras i Berghäll

Barn som tillhör riskgruppen för covid-19 och är mellan 6 månader och 11 år gamla kan ha nytta av att vaccineras, uppger Helsingfors stad i enlighet med THL:s rekommendationer.

Helsingfors erbjuder coronavaccinationer på Berghälls Familjecentrer.

Vaccinationer kan ges efter individuell bedömning av en specialistläkare. Att ta vaccinationer är frivilligt och kostnadsfritt

Omfattande coronavaccinationer av små barn är inte nödvändiga i den nuvarande epidemisituationen.