Studie: Gäddorna blir färre i Östersjön
Gäddan är definitivt på nedgång i Östersjön, visar en ny studie från Sveriges lantbruksuniversitet. Beståndet har minskat med mellan 15 och 100 procent på flera mätplatser i åtta Östersjöländer.
Fortsätter den negativa trenden får det allvarliga konsekvenser, säger forskaren Jens Olsson till nyhetsbyrån TT.
Minskar antalet gäddor ökar i stället antalet mindre fiskar, som spigg. Ökar antalet spigg minskar antalet bottendjur och djurplankton, vilket i sin tur leder till en utbredning av trådalger – vilket i längden skapar en syrefattig, död havsbotten.
Men det är inte bara miljön som blir lidande, enligt Jens Olsson.
– Yrkesfisket fiskar väldigt lite gädda i dag, för att det finns för lite. För fritidsfisket är det väldigt negativt, gädda är en av de populäraste arterna längs kusten att fiska, säger han.
Källa: TT
Gammelgäddan är mor till alla yngel – fiskeguiden Mika Vornanen värnar om att inte tömma havet på fisk
Fiskeguiden lär hur man hanterar fisken rätt.
Relaterat
Yle följde med fiskarnas kamp – se fiskstigningen vid Bodvattnet i Korsholm
Abborrar och gäddor kämpar sig som bäst upp till Bodvattnet i Björkö. Jens Håkans höll vakt natten till torsdag och kring midnatt ”kokade bäcken av abborrar”.
Våren kommer trots kylan – nu kan du följa med fiskstigningen i direktsändning
Svenska Yle sänder direkt 27-28.4.
Ogillar du beniga fiskar? Gör havets wallenbergare av gädda, mört eller braxen
Med en mixer fixar du festmat på kort tid.
Pimpelfiskare njuter av vintern, trots mildare väder: ”Vi är ute på svaga isar, men vi tar inga risker”
Går inte att ge allmänna regler för hur tjock isen ska vara.
Årets julgädda har överlämnats till presidentparet – väger 1,5 kilo och fiskades på Aspö: ”I år har vi beaktat matsvinnet”
Gäddan är fiskad av Tore Johansson på Aspö.
Tredje dagen från fiskstigningen och det spritter av liv i bäcken!
Följ med i direktsändning fiskarnas kamp på liv och död.