Dödssiffran stiger efter moskéattacken i Pakistan
I Pakistan har dödstalet efter måndagen självmordsattack mot en moské stigit till mer än 80.
Runt 150 personer har skadats, och fler av dem är i kritiskt tillstånd. Räddningsarbetet fortsätter så antalet offer kan ännu stiga.
Attacken inträffade i en moské i staden Peshawar i nordvästra Pakistan. Majoriteten av offren är poliser, eftersom moskén fanns nära den lokala polisens högkvarter.
Ingen har ännu tagit på sig skulden för attacken. De pakistanska talibanerna har förnekat alla inblandning.
Källor: AP, AFP.
Tiotals döda och kring 150 skadade i explosion i moské i Pakistan
En självmordsbombare tog sig in i moskén.
Utrikes
Terroranklagade systrar återvände från Syrien till Norge – greps av polisen och åtalas
Kvinnorna och deras tre barn återvände till Norge i natt.
Kung Charles och Camilla besöker Tyskland i dag
Storbritanniens kung Charles och hans hustru drottninggemål Camilla besöker Tyskland i dag. Det är parets första officiella statsbesök sedan Charles ärvde kronan.
Besöket kommer pågå i tre dagar och kungen ska bland annat hålla tal inför den tyska förbundsdagen.
Statsbesöket är det första av en brittisk monark sedan 2015, när drottning Elizabeth gjorde sin sista officiella utlandsresa.
Ursprungligen var det tänkt att den Charles och Camilla först skulle besöka Frankrike, men det statsbesöket flyttades fram med anledning av protesterna mot president Emmanuel Macrons pensionsreform.
Källor: AFP, Reuters
Norge hämtade hem två terrormisstänkta systrar från Syrien
Två norska systrar och deras tre barn har i natt hämtats hem till Norge från fånglägret Roj i Syrien.
De terrormisstänkta systrarna reste till Syrien år 2013 och deras fall blev känt genom journalisten Åsne Seierstads bok Två systrar.
Kvinnorna kommer från kommunen Bærum och är i dag 25 och 29 år gamla.
De uppges ha velat återvända till Norge främst för barnens skull.
– Kvinnorna är särskilt glada över att barnen nu befinner sig i ett säkert land, säger Hilde Firman Fjellså som är försvarsadvokat för den ena systern.
Systrarna greps vid ankomst och anklagas för att ha deltagit i terrororganisationen IS.
Källa: NRK, VG
Flera partiledare säger ja till en Natobas i Finland – enligt Charly Salonius-Pasternak är frågan redan högaktuell
Partiledarna tolkar frågan på mycket olika sätt.
Ukraina kastar ut rysk-ortodoxa kyrkan från Petjerskaklostret i Kiev
Ukraina ser Moskvapatriarkatet som en femtekolonnare.
Medier: Inget åtal mot Trump väntas den här veckan heller
Inget åtal väntas väckas mot USA:s expresident Donald Trump den här veckan heller, rapporterar bland annat tidningen Hill och NBC News.
Enligt medierna kommer den jury som behandlar fallet att sammanträda på torsdag, men i andra ärenden och inte för att rösta om ett eventuellt åtal mot expresidenten.
Trumps fall gäller en potentiellt olaglig utbetalning till porrskådespelaren Stephanie Cliffords, också känd som Stormy Daniels.
Ursprungligen ryktades det om att juryn skulle rösta om att eventuellt väcka åtal redan förra veckan, men så blev det inte.