Gravstenar omkullvälta på Näse begravningsplats
Tjugofyra gravstenar har välts omkull på Näsebackens begravningsplats i Borgå, meddelar Borgå kyrkliga samfällighet. Skadegörelsen upptäcktes på förmiddagen fredagen den 3 februari.
Stenarna har troligen fällts under natten mellan onsdagen och torsdagen. Enligt arbetsledare Jouni Manninen verkar en del stenar dessutom ha fällts under fredagsmorgonen, på basis av spåren i snön.
Skadegörelsen har skett på områdena J, L och M. Stenarna fotograferas under fredagen. Begravningsväsendet har anmält händelsen till polisen och kommer också att ha kontakt med övervakningsföretaget. Det finns övervakningskameror på begravningsplatsen.
Gravarna börjar återställas på måndagen den 6 februari. Anhöriga som man har kontaktuppgifter till meddelas om något gått sönder på den grav de sköter om. Enligt Manninen verkar gravstenarna ha föblivit hela, men lyktor och annat som blivit under kan ha gått sönder. Gravstenarna är privat egendom, så de anhöriga ska om de så vill göra egna brottsanmälningar om saken.
Relaterat
Inbrott i flera bilar i Nickby – tjuvarna stal bland annat solglasögon och dator
Natten mellan onsdag och torsdag har någon slagit sönder fönster på sex bilar i Nickby i Sibbo.
Det verkar som att tjuvarna varit ute efter att stjäla värdeföremål från bilarna, åtminstone har de fått med sig solglasögon och en bärbar dator.
Polisen utreder inbrotten i bilarna som skett på Mixvägen, Stora byvägen och Jussasvägen.
Kriminalkommissarie Freddie Cederlund säger att polisen har ledtrådar gällande vem som varit i farten.
Över 170 gripna i Paris efter att regeringen överlevde misstroendeomröstningar
Demonstrationerna i Frankrike väntas fortsätta.
Polisen om förstörda valaffischer: ”Dåden verkar slumpmässiga”
Inför det stundande riksdagsvalet får polisen ta emot anmälningar om stulna eller förstörda valaffischer. Hittills har polisen i Österbotten fått in anmälningar från Karleby, Pedersöre och Seinäjoki.
Borgåskola nedklottrad med osakligheter
Kvarnbackens skola i Borgå har utsatts för vandalism.
Någon har klottrat flera texter med osakligheter riktade mot namngivna personer i skolans personal på skolväggarna.
Enligt rektor Lena Törnqvist så vet skolan om vem som står bakom bakom klottret och man har vidtagit åtgärder mot dem.
Också föräldrarna har kontaktats.
Under höstterminen uppdagades flera fall av ofog då någon placerade knappnålar i skolmaten i Kvarnbackens skola.
Incidenten har polisanmälts.
Den lilla sjöjungfrun vandaliserades med rysk flagga
Inte första gången statyn målats.
Klottrare sprayade Z-symbolen på Vänskapscaféet i Vörå
Under natten till onsdagen sprayades svarta Z-symboler på Vänskapscaféet i Vörå. Bokstaven Z har fått ställning som en prorysk symbol under det pågående kriget i Ukraina.
Vänskapscaféet har fungerat som mötesplats för ukrainare och finländare och som insamlingsplats på hjälpsändningar till Ukraina.
Ukrainskan Olena Galchenko är en av personerna bakom föreningen Kalyna som driver kaféet. Hon berättar att hon blev ledsen och besviken när hon såg att det var Z-symbolen som någon hade klottrat.
– Det är fegt. För mig betyder det att man stöder det som pågår, säger hon till Yle Österbotten.
Galchenko berättar att Vörås kommundirektör har ringt och beklagat händelsen. Saken har också polisanmälts.
Vasabladet var först med nyheten.