Hoppa till huvudinnehåll

Åboland

Kvinna med shoppingvagn påkörd på övergångsställe – polisen efterlyser ögonvittnen

Polisen söker ögonvittnen till en påkörning som skedde i centrum av Åbo förra fredagen, den 27 januari.

En kvinna blev sent på kvällen påkörd av en personbil i korsningen av Kaskisgatan och Östra Strandgatan, alltså bredvid Paavo Nurmistatyn vid Aurabron.

Kvinnan gick över gatan på ett övergångsställe och skuffade en shoppingvagn då hon blev påkörd.

Trafikolyckan skedde mellan klockan 22.30 och 23.30, då det enligt polisen fanns många människor på platsen.

Polisen ber ögonvittnen ta kontakt per e-post: vihjeet.lounais-suomi@poliisi.fi

Åboland

Varg i Ähtäris djurpark.

Vargpar kan etablera sig på Kimitoön – ensam varg rör sig fortfarande i Pargas

Den ensamma vargen har setts på flera ställen i Pargas.

Välfärdsområdet har problem med betalningar till företag

Det förekommer förseningar i utbetalningar mellan Egentliga Finlands välfärdsområde och företag som producerar vårdtjänster för välfärdsområdet.

Välfärdsområdet strävar efter att lösa problemen så fort som möjligt, enligt ett pressmeddelande.

De försenade utbetalningarna har lett till ekonomiska problem och besvär för en del av serviceproducenterna. Välfärdsområdet har tusentals tjänsteleverantörer så det är en stor uppgift att åtgärda.

I vissa fall har utbetalningarna dröjt med flera veckor.

Kommentarsbild med Tomas Jansson

Kommentar: Vi måste prata mer om teatern i Svenskfinland

Tomas Jansson kommenterar debatten om teatersatsningen.