Hoppa till huvudinnehåll

Östnyland

Fuktskada i Villekulla daghems baracker i Lovisa

Lovisa stad meddelar om en fuktskada i Villekulla daghems baracker. Under våren och hösten 2022 upptäcktes vattenskador och taket förnyades helt och hållet under senhösten 2022.

Under eftergranskningen den här veckan upptäcktes en fuktskada då innertaket öppnades. Till följande undersöks omfattningen av skadan i barackraden. Vårdnadshavarna har informerats.

Relaterat

En grå baracklänga med en grön port. På väggen finns en skylt där det står Villekulla daghem. I snön syns fotspår till och från daghemmet.

Vattenskadan i Villekulla daghems baracker i Lovisa var mindre än befarat

Utredningen av Villekulla daghems vattenskada är färdig och problemen åtgärdade.

Väggar och tak öppnades på fem ställen där man misstänkte vattenskada och på ett ställe där det upplevts vara dålig inneluft. Ruttet virke hittades bara på ett ställe, på de andra ställena hade innerskivan bara fått vatten på sig.

– Det ruttna virket och det våta materialet har bytts ut, säger stadens projektledningschef Ulf Blomberg.

Det är ännu meningen att kolla fogarna mellan barackerna för att se att de gjorts ordentligt i den senaste flytten. Det här eftersom det antytts att det finns dålig inneluft i barackerna, och problem med fogarna torde vara det enda som kunde orsaka det.

Joanna Kraft-Nappari

Inomhusluften i Korsholms högstadium oroar föräldrar: ”Vi funderar nästan varje vecka på vad alternativen är”

På tisdag kväll ordnades ett informationstillfälle om inomhusluften vid Korsholms högstadium.

Ett barn leker på golvet.

Fuktskador i hemmet under barns första levnadsår kan kopplas till permanent astma

Fuktskador är en av många faktorer som kan bidra till astma.