Sverige höjer styrräntan till 3 procent
Sveriges riksbank höjer styrräntan med en halv procentenhet till 3 procent. Beslutet var väntat – riksbanken har varnat för räntehöjningen redan ett tag.
Det här är den högsta räntenivån i Sverige på 15 år. Ytterligare en höjning är att vänta senare i år.
I ett pressmeddelande säger Riksbanken att räntehöjningen beror på inflationen, som fortfarande är alltför hög.
I december låg inflationen i Sverige på över 12 procent- den högsta nivån på 30 år och sexfalt högre än riksbankens inflationsmål på 2 procent.
Höjningen påverkar särskilt bolåneräntorna som redan har stigit kraftigt, efter att styrräntan började höjas i maj i fjol.
– Inflationen slår hårdare mot hushållens köpkraft än vad högre räntor gör, säger Thedéen.
Sveriges riksbank fick nyligen en ny chef efter den långvarige bankchefen Stefan Ingves. Det här är den nya riksbankschefen Erik Thedéens första räntehöjning.