Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Vita huset: Inga tecken på att nedskjutna föremål har samband med rymdvarelser

Vita huset meddelade på måndag att det inte fanns några spår som ledde till yttre rymden i samband med de flygande föremål som skjutits ner den senaste tiden.

– Vi är medvetna om att det har uttryckts frågor och oro gällande det här, men nej, och återigen nej, det finns inga tecken på rymdvarelser eller någon annan utomjordisk aktivitet här, sa Karine Jean-Pierre, pressekreterare för Vita huset.

På söndag sa en representant för det amerikanska flygvapnet att det var för tidigt att utesluta några som helst förklaringar på vad de nedskjutna föremålen kunde vara, rymdvarelser inbegripna.

Utrikes

Jens Stoltenberg fotograferad något nerifrån medan han står framför mediers mikrofoner.

Natochefen Stoltenberg: ”Ryssland har inget veto i frågan – Ukraina hör hemma i Nato”

”Putin kan inte vänta ut oss” säger Stoltenberg.

En svensk polisbil står vid en gata.

Knivslagsmål bland 15-åringar i Eskilstuna – fyra skadade under friluftsdag

Rapporter om knivbråk mellan två ungdomsgäng.

Ungerns europaminister Judit Varga i samtal med Didier Reynders, kommissionär med ansvar för rättsliga frågor

EU-parlamentet röstade: Ungern får inte ta över EU:s ordförandeklubba

Landet utreds för att inte följa EU:s grundläggande värden.

Yhdysvaltain edustajainhuoneen puhemies, republikaanipoliitikko Kevin McCarthy saapuu puhumaan kongressille Capitoliin maan pääkaupunkiin. McCarthy kävelee toimittajien ympäröimänä.

En potentiell finansiell kris avvärjd i USA – Representanthuset enades om att höja skuldtaket

Amerikanska representanthuset har godkänt förslaget om att höja skuldtaket. Ett förslag som president Joe Biden och den republikanske talmannen Kevin McCarthy enades om i helgen.

USA:s representanthus godkände höjning av skuldtak

USA:s representanthus har godkänt en höjning av landets skuldtak. Avtalet om en höjning godkändes med rösterna 314 - 117.

Förslaget går nu vidare till senaten innan det kan undertecknas av president Joe Biden.

Representanthusets republikanska talman och president Biden enades om höjningen under helgen.

Enligt överenskommelsen höjs skuldtaket under de två kommande åren. Samtidigt ska en del nedskärningar som Republikanerna krävt genomföras.