NTM-centralen fick nog – Vekka får inte trafikera busslinjen till Sundom och Malax längre
Under vintern har Vekka group också fått hård kritik för hur man sköter kollektivtrafiken i Vasa.
NTM-centralen har fått nog med problemen på busslinje 60 i Vasaregionen. Linjen som går mellan Vasa, Sundom och Malax trafikeras av Vekka group.
Vekka trafikerar linje 60 på ett koncessionsavtal med NTM-centralen, men nu häver NTM-centralen på grund av upprepade avtalsbrott.
Valtteri Massenko är projektchef för kollektivtrafiken på Södra Österbottens NTM-central. Han säger att avtalsbrotten kan delas in i tre huvudpunkter.
– Tidtabellerna håller inte och vissa turer uteblir helt och hållet, säger Massenko.
Utöver det är det problem med biljettsystemen.
– Det har inte gått att använda alla de biljettprodukter vi kommit överens om.
Som tredje orsak säger Massenko att själva bussarna inte motsvarat kraven.
– Vi har stipulerat att bussarna ska uppfylla avgasnormen Euro 6, som bland annat reglerar mängden partikelutsläpp. Det här har Vekka inte till alla delar uppfyllt, säger Valtteri Massenko.
Avtalet med Vekka group bryts den 13 mars. Diskussioner pågår enligt Massenko om ersättande trafik.
Någon ny upphandling görs inte på så här kort varsel, utan nu ska man ordna ersättande trafik fram till sommaren.
Vekka group sköter också Vasas och Korsholms gemensamma kollektivtrafik Lifti, och har fått mycket kritik under vintern.