Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Fastlagssöndagen bjuder på vintrigt väder

Liten flicka som åker ner för en backe.
Bildtext Fastlagssöndagen startar nedräkningen till påsk.
Bild: Katriina Laine / Yle

I dag är det fastlagssöndag och på tisdag är det fastlagstisdag, som i Finland numera förknippas med pulkaåkning, ärtsoppa och fastlagsbullar.

Det utlovas vintrigt väder med några köldgrader på många håll i dag och snötäcket har vuxit under de senaste dagarna. I sydvästra Finland kan temperaturen dock stiga till kring noll eller lite över.

I den kristna kyrkliga traditionen inleder fastlagssöndagen väntan på påsk. Fastlagssöndagen infaller tre dagar innan fyrtiodagarsfastan startar på askonsdagen den 22 februari, alltså onsdag.

Askondagen är officiellt startskottet för den 40 dagar långa fastan inför påskfirandet.

Källa: STT, Meteorologiska institutet

Inrikes

Jussi Vatanen, Alma Pöysti och Aki Kaurismäki på röda matten under filmfestivalen i Cannes.

Kaurismäki fick Prix du Jury på filmfestivalen i Cannes

Festivalens främsta pris, Guldpalmen, gick till det franska rättsdramat ”Anatomy of a Fall”.

Anna-Maja Henriksson, infälld Markus Ekholm.

Analys: Politik är hur det ser ut – SFP spände musklerna och verkar ha förlorat

Regeringssonderaren Orpo lovar att bli bättre på att lyssna.

Misshandlande man släpptes av polisen – misstänks genast för ny misshandel

En man i Salo som förra veckan misstänktes för flera misshandelsfall släpptes i onsdags av polisen, men belades med reseförbud. Natten mellan fredag och lördag slog han till igen.

Två personer hade på natten gått på Helsingintie i Salo då en för dem okänd man plötsligt försökt slå den ena av dem. Offret hade lyckats undvika slaget och båda offren hade lämnat platsen.

Mannen hade sedan slagit ett annat offer. En polispatrull fick tag på en person som stämde in på signalementet och omhändertog honom. Mannen visade sig vara samma man som släpptes i onsdags.

Nu misstänks mannen för en ny misshandel, försök till misshandel och brott mot reseförbud.

Mannen är anhållen och polisen kommer att begära honom häktad.

Anna-Maja Henriksson, Petteri Orpo, Riikka Purra och Sari Essayah under en presskonferens i Ständerhuset.

Svenska Yles källor: Orpos invandringspapper påminner mycket om svenska Tidöavtalet

Tuffa skärpningar av invandringen enligt danska modell.