Hoppa till huvudinnehåll

Huvudstadsregionen

På Ärtholmen ska bubblor sortera sopor från snön som dumpas i havet

Uppdaterad 24.02.2023 10:07.

En kraftig ström av bubblor ska sortera bort skräpet från snö som dumpas i havet. Den nya tekniken som kommer från tillverkaren Canadian Pond testas nu på Ärtholmen i Helsingfors.

En 50 meter lång slang har installerats på havsbottnen och från den strömmar en tät ridå av luftbubblor som förhindrar att soporna åker ut till havs från hamnbassängen. Bubbelridån ska förhindra att havet fryser i så kallt som -25 grader.

Därefter samlas skräpet in av trålaren Carmel som patrullerar på strandsidan av slangen. Om någon enstaka plastpåse lyckas ta sig förbi bubblorna, så stoppas de av en inneslutningsbom lite längre ut.

Om experimentet är lyckat så kommer en över tio gånger så lång slang att installeras nästa år.

Källa: Helsingfors stad (finska)

Relaterat

Storbrand i Tallinn

I Estland har en stor brand brutit ut på en anläggning som behandlar avfall.

Anläggningen ligger cirka sju kilometer från centrala Tallinn, i närheten av flygplatsen, och giftig rök sprider sig i omgivningen.

Invånarna i området har uppmanats att hålla dörrar och fönster stängda, och vissa invånare har evakuerats.

Källa: Postimees

Enbart papperspåse duger för bioavfallet

Snart får man inte längre använda plastpåsar för bioavfallet på Ekorosks område.

Från och med den 19 juli är det enbart papperspåsar som gäller. Helst ska papperspåsarna också vara vaxade eftersom de då håller bättre mot fukt.

Bioavfall som sorteras i plastpåsar tenderar att innehålla mer felsorterat plast jämfört med bioavfall sorterat i papperspåsar.

Felsorteringen måste minska för att biogasanläggningarna ska vara villiga att ta emot bioavfallet. Biogasanläggningarna vill också bli av med den omgivande plastpåsen.

Lamor i Borgå ska återvinna plast för miljoner

Oljebekämpningsbolaget Lamor i Borgå ger sig nu på allvar in också i återvinning av plast.

Företaget ska bygga en anläggning för kemisk återvinning av plast i Sköldvik i Borgå.

Anläggningen gör det möjligt att återanvända olika plaster som man inte nu kan utnyttja i stället för att bränna upp dem.

I det första skedet ska anläggningen klara av att återvinna 10 000 ton plastavfall årligen och inom några år fyrfaldigas kapaciteten.

Klimatfonden, som ägs av finska staten, har beviljat Lamor ett kapitallån på sex miljoner euro för projektet. Investeringen går loss på totalt sexton miljoner euro.