Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Stuvarstrejken fortsätter – ingen överenskommelse på söndagen

Uppdaterad 27.02.2023 06:57.
Banancontainrar i hamnen.
Bildtext Stuvarstrejken drabbar importen och exporten. (Arkivbild)
Bild: Mimmi Nietula / Yle

Söndagens medling i stuvarnas arbetskonflikt avslutades utan resultat, meddelar riksförlikningsmannens byrå på Twitter.

Det finns ingen överenskommelse om när förhandlingarna ska fortsätta. men enligt riksförlikningsmannen Anu Sajavaara återupptas de så snart det är möjligt. Sajavaara meddelade ändå att det gjordes framsteg i förhandlingarna.

”Vi försökte hela dagen komma till en överenskommelse, men tyvärr har vi inte nått dit ännu”, sa Sajavaara i en intervju med Yle i går kväll, och fortsatte: ”Vi har i varje fall gjort framsteg i dag.”

Stuvarna gick i strejk den 15 februari. Strejken fortsätter tills parterna når en lösning på konflikten. Strejken har stoppat en stor del av Finlands varuexport och -import samt transporter på vägarna.

Konflikten handlar om lönerna. ATK kräver samma nivå på löneökningarna som i Tyskland, vilket skulle innebära en ökning med 8,5 procent under en två års period.

Källor: STT, Twitter