De flesta unga har känt sig obekväma på grund av en förare som kör för fort
63 procent av finländarna har någon gång velat be föraren sänka hastigheten. Bland personer i åldern 15–24 meddelar en dryg tiondel att det ofta händer att de vill be föraren sakta ner, vilket är dubbelt så många som bland den övriga befolkningen. Det framkommer i Trafikskyddets nya undersökning.
Två av fem unga meddelade att de känt sig otrygga på grund av förarens körskick, och de flesta unga har också velat be föraren hålla ett större säkerhetsavstånd.
”Utifrån resultaten kan man dra slutsatsen att en del av de unga upprepade gånger befinner sig i en situation där föraren kör fortare än vad som känns tryggt. Kanske hamnar man inte i sådana situationer tillsammans med de vuxna i familjen, utan testandet av gränserna och hastighetsbegränsningarna sker snarare i kompisgänget”, säger Trafikskyddets planerare Hanna Rutila.
Inrikes
Utländska studerande som inte är EU-medborgare befinner sig i en ojämlik situation
Terminsarvgifter påverkar en redan från tidigare kärv ekonomi och på arbetsmarknaden nappar bara dåligt betalda och tillfälliga jobb. Samtidigt finns Migrationsverkets krav i bakgrunden.
Inbrott hos Teaterboulage: ”De skulle gärna få sätta sin kreativitet på teater istället”
Inbrottet kommer att anmälas till polisen.
Alla katter i Finland kan snart behöva registreras – om ägaren vägrar, väntas straff
Registret förväntas tas i bruk år 2026.
”Om man utbildar sig inom vård- och serviceyrken har man sannolikt jobb i framtiden” – arbetslivsforskare efterlyser ändå mest flexibilitet och sociala färdigheter
Framtidens arbetsliv kräver flexibilitet.
Ovanligt många sommarjobb – på grund av brist på arbetskraft
Det verkar finnas gott om sommarjobb i år.
Enligt nyhetsbyrån STT:s rundfrågning är orsaken en allmän brist på arbetskraft.
Timo Lappi som leder turism- och restaurangförbundet Mara säger att sommarjobbarna inom många branscher inte bara täcker upp för de fastanställdas semestrar utan också för den allmänna bristen på arbetskraft.
Personalbrist vid barer och restauranger inför sommaren – många bytte bransch under pandemin
Särskild brist på personal med alla tillstånd i skick.
I början av året bedömde näringslivet EK att det i år finns 140 000 sommarjobb vid de finländska företagen – en aldrig tidigare skådad siffra.
Källa: STT
Vrakplundrare har igen tagit värdeföremål från det fredade Borstövraket – nu skärps övervakningen
En sjömanskista har brutits upp och innehållet är stulet.