Många bussresor i Östnyland berörs av strejken – så här påverkas du som pendlar
Busschaufförernas strejk har börjat. Många busslinjer mellan östra Nyland och Helsingfors påverkas. Också lokaltrafiken berörs i Borgå och Sibbo.
Bussbranschen har inte lyckats komma överens om ett nytt kollektivavtal för busschaufförerna. Deras strejk har därför inletts i dag, onsdagen den 1 mars, och pågår i en dryg vecka, till fredagen den 10 mars.
Ett av de bolag som berörs av strejken är Borgå trafik. På tisdagen var det ännu oklart hur många av bolagets bussar som kan gå som normalt ifall det blir strejk.
Strejken inverkar radikalt på kollektivtrafiken i Borgå, konstaterar Borgå trafiks vd Mika Seppänen.
Seppänen uppskattar att linjerna 1 och 2 i Borgå körs till viss del. Också vissa avgångar av linje 4 går som normalt.
– Resten är ett stort frågetecken. Vi vet inte hur många chaufförer som kommer på jobb imorgon bitti. Det är ett personligt beslut att strejka, säger Seppänen.
Inga flex-turer till och från Helsingfors
Seppänen rekommenderar att bussresenärer håller koll på busskoncernens webbplats. Om bolaget kan ha fler bussar i trafik så uppdateras sajten med ändringarna.
– Vi tar skolbarnen i beaktande och försöker serva dem på Borgåområdet, säger Seppänen.
På tisdagseftermiddagen publicerade Borgå trafik busstidtabeller för stadstrafiken som gäller om det blir strejk.
De här bussbolagen berörs av strejken
Som det ser ut nu, på tisdagseftermiddagen, kommer inga Onnibus Flex-turer att gå ifall det blir strejk. Det är frågan om linjerna 848, 861 och 863 som går mellan Borgå och Helsingfors.
Linje 848 går via Söderkulla i Sibbo och en del av dem går också till och från Lovisa.
Längre bussrutter, så som Onnibus Mega-linjen till och från Kotka, påverkas också och antalet avgångar är färre än normalt. Mega-rutten går från Kotka via Lovisa och Borgå till Helsingfors och tillbaka.
Några linjer mellan Borgå och Helsingfors som körs av bussbolag som inte berörs av strejken avgår som planerat. Också i Lovisa finns det bussturer till Helsingfors som körs av bussbolag som inte är på strejklistan.
I Lovisa påverkas Borgå trafik, Onnibuss samt Pohjolan Liikenne. Strejken inverkar i nuläget inte på skolskjutsarna.
Flera linjer i Sibbo påverkas
I Sibbo, som hör till Helsingforsregionens trafik HRT, påverkas bussresenärernas vardag i och med strejken.
HRT meddelar att över 90 procent av busstrafiken ordnas av bolag som berörs av strejken.
Bland annat linje 785 mellan Nickby och järnvägstorget i Helsingfors, linje 841 mellan Östra centrum, Söderkulla och Nickby samt 985 mellan Nickby och Kervo station påverkas. Trafiken på linjerna ställs in helt, eller delvis, meddelar HRT.
Läs vilka alla linjer som berörs av en eventuell strejk på HRT:s webbplats.
Artikeln uppdaterad 1.3 kl. 5.43 med information om att strejken blir av. Artikeln uppdaterades på nytt kl. 7.01, just nu går inte vissa bussturer som bekostas av NTM-centralen, som det tidigare stod i artikeln.