Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Förnedrande siffror på Kopparön – Ilves slog Sport med 8–0

Uppdaterad 01.03.2023 22:13.

Ilves var det första laget som Sport mötte efter att man gett upp säsongen och sålt bort så många stjärnor man kunnat.

På presskonferensen efter den matchen suckade lagets tränare Risto Dufva då han fick höra av motståndarkollegan Antti Pennanen att lagen ännu skulle mötas en gång till i grundserien.

I dag var det dags. Och Ilves vann med hela 8–0 i Vasa.

Tidigare Sportspelaren Tommi Tikka gjorde två mål, medan både Matias Mäntykivi och Eetu Tuulola svarade för poängen 1+2. Målvakten Jakub Malek behövde bara rädda 13 skott för att hålla nollan.

– I dag var skillnaden mellan lagen enorm på alla delområden, säger Dufva på dagens presskonferens.

Tabelltvåan Ilves står på lika många resultat som -trean Tappara med fem matcher kvar. Ledande Lukko har en poäng och en spelad match mer.

FM-ligan, resultat:

HIFK–HPK 2–1 (1–0, 1–1, 0–0)
Pelicans–Kärpät 0–3 (0–1, 0–1, 0–1)
SaiPa–KalPa 0–3 (0–1, 0–1, 0–1)
Sport–Ilves 0–8 (0–2, 0–3, 0–3)
Ässät–JYP 3–2 (1–2, 1–0, 1–0)

Sport

Klubbchefen får fortsatt förtroende i Seattle Kraken

Ron Francis har tecknat ett nytt kontrakt med NHL-klubben Seattle Kraken. Francis anställdes som general manager 2019 och det nya kontraktet gäller över säsongen 2026–27.

– Ron har gjort ett otroligt jobb under de senaste åren och förtjänar detta erkännande. Han har byggt ett fantastiskt lag och satt Seattle på ishockeykartan, säger en av ägarna Samantha Holloway på klubbens webbplats.

Francis hann jobba två år innan expansionsdraften som tog Seattle till NHL. Klubbens första säsong i ligan var tung men i år gick laget till andra slutspelsomgången.

Före jobbet i Seattle fungerade Ron Francis som GM för Carolina Hurricanes i fyra år.

Sur förlust för volleybollherrarna – femte och avgörande setet stod och vägde

Finlands volleybollherrar spelade på onsdagskvällen en bortamatch mot Tjeckien i Golden League.

Det första setet slutade i en klar blåvit seger: 25–16. Därefter vände Tjeckien 0–1-underläget till en 2–1-ledning innan Finland kvitterade till 2–2.

Det femte och avgörande setet stod sedan och vägde. Tjeckien tog vara på sin andra matchboll och tog hem setet med 16–14.

I lördags vann Finland över Estland i den första matchen med 3–0. Efter två spelade omgångar ligger Finland tvåa på fyra poäng. På söndag står matchen Finland–Slovakien på programmet i Åbo.

Resultat

Tjeckien–Finland 3–2 (16–25, 25–22, 25–23, 23–25, 16–14)

Skiss över fotbollsstadion.

Förvaltningsdomstolen ger grönt ljus för Jeppis Stadion

Project Liv Arena kan börja byggas i höst.