Hoppa till huvudinnehåll

Östnyland

Borgåföräldrar som tvingats skjutsa barnen till skolan kan få pengar för mödan

En elev med ryggsäck går längs Fredsgatan i Borgå.
Bildtext Många föräldrar har fått lov att köra barnen till skolan under strejkens första vecka.
Bild: Hanna Othman / Yle

På grund av transportbranschens strejk har många elever inte kunnat ta sig till skolan med buss som vanligt. I Borgå berörs ungefär 750 elever i grundskolan som har rätt till avgiftsfri bussbiljett i vanliga fall.

För de elever som inte kan använda buss för sina skolresor inom rimliga väntetider, kan vårdnadshavaren efter strejken ansöka om understöd via Wilma.

Understödet beräknas per familj som kilometerersättning för användning av egen bil mellan hemmet och skolan, och ligger på 0,33 euro per kilometer.

”Enligt lagen om grundläggande utbildning är kommunen skyldig att ordna skolreseförmån och denna skyldighet upphör inte till följd av strejken,” konstaterar bildningsdirektör Sari Gustafsson i ett pressmeddelande som kan läsas på Borgå stads webbsida.

Relaterat

En pojke håller i en ratt och trycker på bromsen med foten. En kvinna sitter i förarsätet.

13-åring i USA styr skolbuss åt sidan när chauffören får sjukdomsattack – se video

Skoleleven Dillon Reeves hyllas för hjälteinsatsen.

Amanda står och väntar på bussen.

Busstrejken överraskade Borgåbor: "Som tur är jag ute i god tid"

Busschaufförerna strejkar i lite över en vecka.

Skolbussar i Karleby stod stilla på grund av halkan

I Karleby blev många elever utan skolskjuts på torsdagen. På grund av halkan kunde inte bussarna till Öja och Kotkamaa ta sig fram under morgonen.

Pohjolan Matka som har hand om lokaltrafiken i Karleby meddelade på Facebook att man är tvungen att vänta tills vägarna är sandade för att kunna garantera personalens och passagerarnas säkerhet.

På eftermiddagen ställdes en tur till Öja in, medan bussen till Kotkamaa inte kunde köra överhuvudtaget.

Skolbuss kolliderade med servicetåg i kaskö.

Kristinestad ska upphandla Kaskörutten – reagerar på olycksrapport

Ska också se om det går att undvika plankorsningar.