Hoppa till huvudinnehåll

Huvudstadsregionen

En person skadades i krock med metro i Esbo

Personen som blivit överkörd av tåget räddades efter att Räddningsverket lyft upp tågvagnen.

Akutvården gav personen första hjälpen och förde sedan hen till sjukhuset för fortsatt vård.

På tisdag eftermiddag åkte metron i en timmes tid förbi Idrottsparkens metrostation efter att olyckan skett på stationen.

Metron åkte normalt från och med 15.45 på eftermiddagen.

Relaterat

Oljeskada i Ernholm i Nagu i maj – nu görs efterbehandling på området

En oljeskada inträffade i Ernholm i Nagu den 13 maj, meddelar Pargas stad. En okänd mängd olja läckte ut i havet från en övergiven trålare som varit fäst vid en brygga.

Enligt anvisningar från miljö- och hälsoskyddsmyndigheter kan man simma i vattnet, om man inte ser olja eller känner oljelukt i vattnet. Inga oljeskadade sjöfåglar har observerats på området.

Räddningsverket har för sin del avslutat oljebekämpningsåtgärderna på området den 31 maj, och nu utförs efterbehandlingsarbete.

Pargas stad ansvarar för efterbehandlingen och har anlitat det statsägda bolaget Arctia Meritaito för att sköta arbetet i samarbete med NTM-centralen i Egentliga Finland.

Staden informerar mera när efterbehandlingen framskrider.

En person i vit skyddsdräkt går i vattenbrynet med ett ämbar i handen.

Oljeläckage i Sibbo skärgård – frivilliga rengjorde stränderna

Cirka 20 liter motorolja läckte ut i havet utanför Simsalö.

Närbild av ärmen på en brandman, räddningsverkets logga är insydd i skjortan.

Rådjur räddades ur Aura å mitt i Åbo centrum – se video

Rådjuret släpptes senare ut i det fria en bit från centrum.