Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Svårt att ta upp frågor om alkoholbruk på arbetsplatsen, anser finländarna

Finländarna är av olika åsikt i frågan om vem som ska ta upp alkoholbruk på arbetsplatsen.

Det framgår av en enkät som A-klinikstiftelsen har låtit göra.

53 procent av de tillfrågade säger att de inte själva vill börja diskutera alkoholproblem på jobbet. Enligt dem är det i första hand ett ärende för företagshälsovården.

47 procent tycker det är besvärligt att lyfta upp problemen.

Färre än hälften, 43 procent, vill behålla Alkos monopol. Men nästan två tredjedelar vill inte att också starkvaror ska börja säljas i livsmedelsbutikerna.

Internetenkäten gjordes av Kantar Public i början av februari. Den besvarades av drygt tusen personer och felmarginalen är cirka tre procentenheter.

Inrikes

Misstänkt kyrkbrännare i Räckhals gripen

Polisen har gripit en man misstänkt för branden i kyrkan i Räckhals i Vanda. Under tisdagskvällen larmades räddningsverket av ett ögonvittne till eldsvådan.

Branden släcktes men byggnadens yttervägg och fönster fick skador. Det uppstod också rökskador inne i fastigheten.

Polisen utreder fallet under brottsrubriceringen anlagd brand.

Kyrkan är byggd år 1987.

En gul vägskylt, i bakgrunden ett grönskande landskap och en bil som kör längs vägen

Borgåby fick fel namn – skylt uppmanar bilister att ta omväg via Vanda

Skylten innehåller sakfel, språkfel och översättningsmissar.

Tre personer misstänks för bortförande av barn i Björneborg

Polisens förundersökning gällande ett misstänkt bortförande av barn har framskridit. I nuläget är tre personer misstänkta för både bortförandet och grovt frihetsberövande.

Det misstänkta bortförandet av barnet skedde i Björneborg i söndags. Därefter fördes barnet utomlands.

Hittills har en person häktats i sin frånvaro. Idag, torsdag, presenterar polisen för Satakunta tingsrätt att ytterligare en person ska häktas misstänkt för bortförande av barn och grovt frihetsberövande. Personen har suttit häktad sedan i måndags.

Dessutom har polisen i onsdags gripit en tredje person i ärendet, och kommer troligen även att presentera hen för häktning.

Pålningsarbete vid Hessundsbron inleds nästa vecka – körfältet mot Pargas och Korpo stängs av

Pålningsarbete vid Hessundsbron orsakar buller och trafikarrangemang i närmiljön. Trafikarrangemangen tas i bruk när arbetet startar på kvällen den 5 juni.

Gång- och cykelleden söder om Hessundsbron flyttas på en cirka 200 meter lång sträcka till en separat rutt under arbetet.

På Skärgårdsvägen stängs körfältet mot Pargas/Korpo av och trafiken dirigeras med hjälp av trafikledare.

Källa: Trafikledsverket.

Störningar i en del av OP:s betalningar i dag

OP skriver på Twitter att de har problem med både avgående och inkommande betalningar i dag.

Störningen påverkar en del av betalningarna och gäller både betalningar som kommer till andelsbankernas kunder och betalningar som går från OP till andra bankers kunder.

I de här betalningarna ingår bland annat löner, pensioner och förmåner.