Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Dråpet i Sjundeå: Offret hittades i skogen i Lojo – den misstänkte har erkänt

Offret för det misstänkta dråpet i Sjundeå har hittats på en avlägsen plats i terrängen i Lojo. Mannen som misstänktes för dråpet berättade för polisen vart han hade fört offret och polisen hittade offret i tisdags (7.3).

Den misstänkte har i polisförhören berättat att han hade agerat våldsamt och orsakat personens död. Han anser att han gjort sig skyldig till misshandel och dödsvållande.

Han är fortfarande häktad och på sannolika skäl misstänkt för dråp. Den andra personen som sedan i fredags varit häktad misstänkt för skydd av gärningsman har släppts på fri fot.

Polisen bad i början av veckan om tips om en bil som rört sig i västra Nyland. Polisen tackar allmänheten för tipsen.

Polisen berättade tidigare den här veckan för Yle att offret är en kvinna i 30-årsåldern. Den misstänkte är en 59-årig man.

Källa: Polisens pressmeddelande 9.3.

Relaterat

16-årig flicka inte längre misstänkt för brott mot liv – jämnårig pojke ännu misstänkt

En sextonårig flicka som varit misstänkt för att ha dödat en nittonårig kvinna i Kvarnbäcken i mars har frigivits på polisens begäran.

Flickan har suttit häktat i omkring en månad. En sexton år gammal pojke sitter fortsättningsvis häktad i fallet.

Flickan misstänks ännu för egendomsbrott och andra misstänkar kan komma fram under undersökningen, säger utredningsledare Tuomas Lindolm i polisens pressmeddelande.

Offret hittades död i sitt hem i april, och enligt polisen är motivet och händelseförloppet ännu oklart.

HS center-dräparen dömd för våldtäkt

Mannen som blott 16 år gammal skar upp halsen på en person utanför HS center i Vasa centrum har än en gång fått en dom. Den här gången för våldtäkt.

Det skriver Vasabladet.

I hans brottsregister finns nu ett dråp, ett dråpförsök, olika våldsbrott och våldtäkt.

Den våldtäkt kombinerad med rån som han nu döms för ger honom ett straff på ett år och två månaders ovillkorligt fängelse. Tingsrätten släppte dock honom på fri fot efter rättegången i väntan på en plats i fängelset.

För dråpet i Vasa centrum år 2014 fick mannen i tiderna nio års fängelse men han satt bara inne i tre år.

Efter det försökte han döda en släkting och dömdes till sex och ett halvt år i fängelse. Den gången satt han bara av hälften av straffet.

Uppdatering: Den 17.5 skriver Vasabladet att en våldtäkt som mannen dömdes för i fjol aldrig ägde rum, historien var påhittad. Den senaste våldtäktsdomen som nämns här ovan handlar dock om ett annat fall.

Mamma misstänks ha försökt mörda sitt barn i hotell i Helsingfors

Helsingforspolisen är klar med förundersökningen i ett fall där en 47-årig kvinna misstänks ha försökt mörda sin son i ett hotell. Pojken är i högstadieåldern och händelsen inträffade den 11 januari.

Fallet går nu till åtalsprövning.

Den misstänkta mamman ringde själv polisen, och pojken fick skador som läkte snabbt.

Kvinnan ska ha planerat dådet i förväg och använt läkemedel och eggvapen.

Mor och son är utländska medborgare och var på besök i Finland.

Tingsrätten häktade en man för det misstänkta Lövödråpet i Helsingfors – också hans fru häktades

Helsingfors tingsrätt har på sannolika skäl häktat en 32-årig man misstänkt för dråpet som skedde i en lägenhet på ön Lövö i Helsingfors. Han misstänks också för skjutvapenbrott.

Tingsrätten häktade också hans 34-åriga fru, som misstänks för samma brott.

Polisanmälan om dråpet gjordes i söndags. Offret var en man född 1995. Polisen misstänker att offret avled i lägenheten till följd av skador som orsakades av våld. Offret och de misstänkta ska ha känt varandra sedan tidigare.

Artikeln och rubriken uppdaterades 20.4.2023 kl 17.09 med informationen om att också en kvinna häktades.