Fazers bagerier omställningsförhandlar – nästan 100 jobb hotade
Fazer Bageri Finland inleder omställningsförhandlingar gällande butiksbageriverksamheten, med risk för att högst 96 personer kan mista sina jobb, uppger Fazer i ett pressmeddelande.
Totalt 660 personer inom butiksbageriverksamheten omfattas av förhandlingarna.
Övrig personal inom bolaget Fazer Bageri påverkas inte.
Enligt Fazer kan omställningsförhandlingarna leda till att arbetstillfällen antingen upphör, förändras eller att nya arbetsuppgifter uppstår. Enligt bolaget kan förhandlingarna leda till uppsägningar ifall arbetstagaren och -givaren inte lyckas enas om ett nytt arbetsavtal och dess villkor.
Fazer har totalt 131 butiksbagerier runtom i Finland.
Inrikes
VBL: Flygpassagerare gripen på Arlanda efter bombhot mot Vasaflyg
Övriga passagerare fick lämna planet som säkerhetsåtgärd.
Trakasserier ett stort problem i Finland – kvinnor, minoriteter och de som jobbar inom vården särskilt utsatta
Problem bland kolleger och kunder.
Miljardsatsning på tapeten i Kristinestad och Karleby: ”Det här är nog enormt för oss”
Amerikanskt bolag vill satsa på vätgas i Finland.
Kinesisk forskare: Covid-viruset kan ha rymt från laboratorium
Möjligheten att covid-viruset läckte från ett laboratorium bör inte uteslutas. Det säger den världsledande forskaren George Gao till BBC.
Som chef för Kinas smittskyddscenter spelade professor George Gao en stor roll vid försöken att spåra virusets ursprung.
Kinas regering har avfärdat alla antydningar om att sjukdomen kan ha sitt ursprung i ett laboratorium i Wuhan.
Forskaren påpekar enligt BBC att man alltid kan misstänka vad som helst.
– Det handlar om vetenskap och då ska man inte utesluta någonting.
Källa: BBC
200 daghem och 20 barnskyddsenheter strejkar från och med onsdag – se vilka det gäller
Strejken ska pågå i en knapp vecka.
Svensk Ungdom visste inte om Julia Ståhles sorti: ”Jag är personligen tveksam till om det var rätt”
Inom SU går åsikterna om regeringsbildningen isär.