Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Här är landslaget som startar EM-kvalet för Finland – skadad Uronen borta, fyra yngre spelare får chansen

Finland saknar vänsterbacken Jere Uronen och mittfältaren Lucas Lingman då EM-kvalet i fotboll startar.

Målvakten Carljohan Eriksson är petad. I stället får Viljami Sinisalo chansen.

Sinisalo är en av fyra spelare som är född på 2000-talet. Tuomas Ollila, Anssi Suhonen och Oliver Antman är också med.

Finland inleder borta mot Danmark och Nordirland nästa vecka.

Truppen:

Målvakter:
Lukas Hradecky, Bayer Leverkusen
Jesse Joronen, Venezia
Viljami Sinisalo, Aston Villa

Försvar:
Robert Ivanov, Warta Poznan
Leo Väisänen, Austin FC
Richard Jensen, Gornik Zabrze
Arttu Hoskonen, Cracovia
Nikolai Alho, Volos
Ilmari Niskanen, Dundee United
Pyry Soiri, HJK
Tuomas Ollila, HJK

Mittfält och anfall:
Glen Kamara, Rangers
Rasmus Schüller, Djurgården
Robert Taylor, Inter Miami
Robin Lod, Minnesota United
Kaan Kairinen, Sparta Prag
Anssi Suhonen, HSV
Niilo Mäenpää, Warta Poznan
Teemu Pukki, Norwich City
Marcus Forss, Middlesbrough
Joel Pohjanpalo, Venezia
Benjamin Källman, Cracovia
Fredrik Jensen, Augsburg
Oliver Antman, Groningen

Sport

Lundell tvåmålsskytt i förlustmatchen mot Ottawa

Anton Lundell stod för två fullträffar i träningsmatchen mot Ottawa Senators. Lundells NHL-klubb Florida Panthers förlorade visserligen matchen med 4–2.

Senators-yttern Roby Järventie spelade fram till sitt lags 1–1-mål och nätade då laget gick upp i ledning med 2–1. Under de tre senaste säsongerna har Järventie hållit till i AHL-klubben Belleville Senators.

Detroit Red Wings-backen Antti Tuomisto slog in sitt lags 4–0-mål i en 6–1-seger över Chicago Blackhawks. Olli Määttä assisterade till lagets andra mål.

Colorado Avalanche vann över Dallas Stars med 4–3 i förlängning. Colorados Mikko Rantanen och Artturi Lehkonen samt Dallas Esa Lindell noterades för en assist var.

STT

Lassi Thomson på väg till Anaheim

Backen Lassi Thomson blev plockad av Anaheim Ducks från NHL:s waivers-lista. Ottawa Senators lade Thomson på listan tidigare under veckoslutet.

23-åriga Thomson gjorde totalt 18 matcher för Ottawa under de två senaste säsongerna.

Ottawa valde Ilves-produkten Thomson i första draftomgången år 2019.

STT

Teemu Suninen vid Jyväskylärallyt 2023.

Toyota kammade hem konstruktörstiteln – Suninen avbröt i Chilerallyt

Säsongens andra seger för Ott Tänak.

En vältränad kvinna tar på sig ett par boxningshandskar.

”Kvinnor får inte ha muskler” – många har utsatts för könsdiskriminering inom sin idrottshobby

Var femte i åldern 15–29 har utsatts på grund av deras kön.

Jutta Rantala nätade i Leicester-debuten, Emma Koivistos Liverpool tystade rekordstora publiken

I England körde damernas Super League igång på söndagen. Flera finländare var genast i elden – av dem var det Jutta Rantala som stal rampljuset.

Rantala fick hoppa in i paus då hennes Leicester gästade Bristol City och stod först för en assist innan hon själv satte in bortalagets fjärde mål i 4–2-segern.

Emma Koivisto fick i sin tur spela från start då hennes Liverpool skrällde mot Arsenal på bortaplan. En rekordstor publik på 54 115 åskådare såg matchen som slutade 0–1 på Emirates i London.

Olga Ahtinen och Eveliina Summanen startade också för Tottenham, som förlorade med 1–2 borta mot de regerande mästarna Chelsea.

Oskar Kirmes blev en poäng från OS-biljett i VM i artistisk gymnastik

De finska herrarna blev utan OS-biljett i VM i artistisk gymnastik. Oskar Kirmes och Elias Koski var båda ute efter en individuell plats i sommarspelen, men kammade noll.

Kirmes var bästa finländare i tävlingarna, men hans poäng 79,631 räckte inte till mer än en 39:e plats. Enligt gymnastikförbundet blev han bara en poäng från en OS-plats.

– Det är mitt bästa internationella resultat på över två år. Jag är lycklig för att ha kommit tillbaka till den här nivån, men det grämer så klart att ha gått miste om en biljett till Paris med så liten marginal. Jag kan ändå vara stolt, säger Kirmes i ett pressmeddelande.

Koski slutade 65:a.