Hoppa till huvudinnehåll

Östnyland

Ja till småskaligt kustfiske i Lovisaviken

Lovisa stadsfullmäktige beslöt på onsdagen att man ska utarbeta fiskeregler för Lovisaviken. Reglerna ska möjliggöra småskaligt kustfiske.

Exakt vad det betyder i praktiken ska stadens landsbygdsenhet börja klura på.

Beslutet är svar på en motion som Kari Hagfors (C ) lämnade in för sju år sedan. I motionen föreslog han att bestämmelserna för nätfiske i Lovisaviken skulle ändras så att yrkesfiskarna inte får använda större nät än fritidsfiskarna.

För tillfället har två yrkesfiskare tillstånd för nät i Lovisaviken.

Under behandlingen av saken har politikerna fått ta ställning till om man i Lovisaviken vill tillåta småskaligt nätfiske eller inget nätfiske alls. I Lovisaviken finns ål och havsöring vilka båda räknas som utrotningshotade arter. Många av fullmäktigeledamöterna uttryckte också oro över gösbeståndet.

Relaterat

Kommersiellt fiske i Lovisaviken förbjuds inte helt

Stadsstyrelsen i Lovisa behandlade på måndagen landsbygdsnämndens förslag om att kommersiellt fiske borde förbjudas i Lovisaviken från och med år 2024.

Förbudet skulle gälla ett område på 10 kvadratkilometer från Svartholm till Lovisavikens norra del.

Tom Liljestrand (SFP) kom med ett motförslag som godkändes enhälligt.

Enligt motförslaget ska man utarbeta regler för fiskeri, vilka möjliggör ett småskaligt kustfiske.

Lovisas stadsfullmäktige ska ännu godkänna förslaget.

Varning för svag is på Lovisaviken

Muddringen vid Drottningstranden i Lovisa har avslutats.

Muddringsutrustningen flyttas från Drottningstranden till Valkom hamn den här veckan. Därför bryts det upp en farled från Drottningstranden till Valkom.

På grund av det uppmanar Lovisa stad folk att hålla sig borta från isen.