Centralbanker vidtar gemensamma åtgärder för att säkra banklikviditeten
USA:s centralbank Federal Reserve (Fed), Europeiska Centralbanken (ECB) och några andra stora centralbanker har kommit överens om koordinerade åtgärder för att stärka tillgången till dollar och stärka likviditeten i banksystemet.
Utöver Fed och ECB deltar också centralbankerna i Kanada, Storbritannien, Japan och Schweiz i det här samarbetet som syftar till att lugna ner oron inom banksektorn.
Den här insatsen inleds i dag, måndag och ska pågå åtminstone till slutet av april.
Samtidigt har ECB-chefen Christine Lagarde berömt de schweiziska myndigheterna för deras snabba agerande då krisbanken Credit Suisse igår räddades och köptes upp av sin konkurrent UBS.
Oron i det finansiella systemet inleddes för drygt en vecka sedan när den amerikanska banken Silicon Valley Bank kollapsade.
Källor: AFP, Dagens Industri, Yle
Utrikes
That '70s-skådisen Danny Masterson fälld för våldtäkt – Scientologikyrkan spelade en central roll
Danny Masterson riskerar livstidsstraff.
En potentiell finansiell kris avvärjd i USA – Representanthuset enades om att höja skuldtaket
Amerikanska representanthuset har godkänt förslaget om att höja skuldtaket. Ett förslag som president Joe Biden och den republikanske talmannen Kevin McCarthy enades om i helgen.
USA:s representanthus godkände höjning av skuldtak
USA:s representanthus har godkänt en höjning av landets skuldtak. Avtalet om en höjning godkändes med rösterna 314 - 117.
Förslaget går nu vidare till senaten innan det kan undertecknas av president Joe Biden.
Representanthusets republikanska talman och president Biden enades om höjningen under helgen.
Enligt överenskommelsen höjs skuldtaket under de två kommande åren. Samtidigt ska en del nedskärningar som Republikanerna krävt genomföras.
Hur långt kan Ukraina släppas in i Nato? Kiev vill ha besked om tidtabell för medlemskap
Natos utrikesministrar diskuterar Ukrainas status.
Mike Pence tänker ställa upp i USA:s presidentval
Väntas utmana sin tidigare chef Donald Trump.
Ny studie: Pojkbebisar ”pratar” mer än flickbebisar
Flickor kommer ändå snabbt i kapp, visar studien.