Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Sveriges riksdag röstade ja till Nato

Den svenska riksdagen har röstat för att Sverige ska gå med i Nato. Rösterna föll 269 för och 37 emot. 43 ledamöter var frånvarande.

Det blev alltså med bred majoritet som ett svenskt Natomedlemskap godkänns. Endast Vänsterpartiet och Miljöparitet är emot att lämna alliansfriheten.

I och med dagens beslut har den svenska regeringen fått grönt ljus att ansluta Sverige till Nato när samtliga Natoländer har ratificerat den svenska ansökan.

Ungern och Turkiet har ännu inte ratificerat vare sig Sveriges eller Finlands ansökan.

Utrikes

Ryska armén ordnade ett besök för journalister på vattenkraftverket i Kachovka på torsdagen. Här ryska soldater som står vakt vid dammen.

Damm i Cherson sprängd – vattnet har stigit fem meter

Zelenskyj har kallat till krismöte.

Mikael Agricola överlämnar Nya Testamentet till Gustav Vasa.

Därför firar Sverige 6 juni 500 år efter Gustav Vasa

Vasakungens arv påverkar oss fortfarande.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen vill inte bli Natochef

Danmarks statsminister Mette Frederiksen står inte till förfogande som generalsekreterare för försvarsalliansen Nato, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

Det sa Frederiksen efter att hon mött både USA:s president Joe Biden och CIA-chefen William Burns i Washington.

– Jag har redan tidigare sagt att jag inte kandiderar för något annat jobb än det jag har nu och det har inte förändrats efter mitt möte med USA:s president, sa Frederiksen till journalister utanför Vita huset på måndagen.

Många har tippat på Frederiksen i spekulationerna om vem som ska efterträda Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg, när han lämnar posten i slutet av september i år.

Källa: Reuters

Prinsessan Eugenie har fött sitt andra barn

I Storbritannien har den kungliga familjen fått tillökning. Prinsessan Eugenie och hennes man Jack Brooksbank har fått sitt andra barn.

Deras lilla son föddes i tisdags förra veckan. Prinsessan Eugenie berättar i samband med en bebisbild på Instagram att barnets namn är Ernest George Ronnie Brooksbank.

Parets äldre son August föddes 2021. Eugenie är dotter till prins Andrew som är bror till kung Charles.