Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Medborgarinstitutet i Hangö fortsätter växa – gymnastikkurser, pilates och vattengympa intresserar mest

Tre personer vid en dataskärm.
Bildtext Ett familjeporträtt av personalen vid Hangö medborgarinstitut: Anne Holmström, Paulina Rökman sittande vid datorn och Lena Sommer längst till höger.
Bild: Christoffer Westerlund / Yle

Under pandemiåren växte Hangö medborgarinstitut rejält och den trenden håller i sig. Mera pengar kunde ge ännu större tillväxt, intresset bland Hangöborna är nämligen stort för medborgarinstitutets kurser.

Det tvåspråkiga medborgarinstitutet (mbi) i Hangö växer hela tiden. Under innevarande kursår har institutet över 2 600 anmälningar fördelat på omkring 800 personer.

– Det här betyder att vissa människor som deltar i en kurs, går ofta på flera kurser, säger Lena Sommer.

Hon är rektor för medborgarinstitutet i Hangö och säger att personalen vid mbi är lyhörda gentemot Hangöborna

– Vi försöker möta kundernas efterfrågan och vårt kursutbud är rätt brett.

Porträttbild på Lena Sommer.
Bildtext Lena Sommer blev rektor för medborgarinstitutet i Hangö år 2017.
Bild: Christoffer Westerlund / Yle

Till personalen vid mbi hör också kurssekreterare Anne Holmström och kursplanerare Paulina Rökman.

Rökman säger att de praktiska kurserna går väldigt bra i Hangö.

– Gymnastikkurserna, vattengymporna, pilates och andra rörlighetsgrupper är väldigt omtyckta.

Allt fler vill delta i medborgarinstitutets kurser i Hangö – praktiska kurser drar bra

14:36

Kurser i handarbeten och keramik är också mycket populära.

– Vi har lagt in extra kurser i de ämnena. Jag har en känsla att nu då pandemin har släppt vill människor göra med händer, röra på sin kropp och de vill vara tillsammans, inflikar Sommer.

Trycket på de praktiska kurserna är större än tidigare, medan teoretiska kurserna är ungefär lika populära som tidigare.

Inga exotiska språk just nu

För tillfället har mbi i Hangö inga direkt exotiska språkkurser på sitt program.

– Vi har flera kurser i spanska som drar rätt bra. Vi har en teori om att pandemin gjorde att folk inte har rest så långt bort utan spanska solkusten lockar finländare, säger Sommer.

Mbi har också kurser i tyska och i italienska. Och närmast för de ukrainska familjerna som bor i Hangö har institutet kurser i finska.

Lena Sommer säger att medborgarinstitutet möjligen kunde växa ytterligare, men att den nuvarande budgeten för institutet inte gör det möjligt.

Porträttbild på Paulina Rökman.
Bildtext Paulina Rökman började som kursplanerare vid medborgarinstitutet i Hangö i februari.
Bild: Christoffer Westerlund / Yle

Tjänsten som kursplanerare vid medborgarinstitutet är en ny befattning. Rökman är rätt ny i sitt jobb, hon började jobba vid mbi i februari. Hon har ett brett arbetsfält.

– Utöver planeringen av kurser följer jag med kursanmälningarna och kollar vilka kurser som blir av eller inte. Jag följer också med hur kurserna utvärderas efteråt.

Hon sköter också om medborgarinstitutets marknadsföring på sociala medier och institutets webbplats.

– Jag sköter också kundbetjäning och deltar som institutets representant på olika tillställningar, säger Paulina Rökman.

Började med att slå ihop

För några år sedan slogs Hangon kansalaisopisto och Hangö medborgarinstitut ihop och blev en tvåspråkig fungerande enhet. Sommer började vid mbi år 2017.

– Att slå ihop de två instituten till ett var nästan det första jag gjorde som ny rektor. Nu fungerar vi på två språk och det är så det ska vara i Hangö tycker jag, säger Sommer.

Hon säger att varken medborgarinstitutets eller finska medborgarinstitutets kunder märkt av sammanslagningen egentligen.

– Det var mest en administrativ lösning. Nu har vi en gemensam budget mot två budgetar tidigare.

Måndagen den 17 april håller Hangö mbi öppet hus i sina kurslokaler.

Diskussion om artikeln