Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Rekordmånga sökande till Optima

Yrkesskolan Optima lockade ett rekordantal sökande i vårens gemensamma ansökan.

Ansökan till andra stadiets yrkesutbildning avslutades den här veckan. 437 personer hade någon av Optimas yrkesutbildningar på första plats.

Bland de utbildningar som hade flest sökande i förhållande till antalet platser hittas till exempel lastbilsförare, el- och automationsmontör och barnledare.

Hur många som antas till de olika utbildningarna klarnar i sommar.

Relaterat

Säkerhetsvakter som står i ett varuhus.

Inrikesministeriets förslag: Förläng utbildningen för ordningsvakter

Arbetsgruppen tillsattes efter dödfallet i Iso Omena.

Sursik skola vill delta i nytt Erasmusprojekt

Sursik skola i Pedersöre vill fungera som koordinatorskola för ett nytt Erasmusprojekt. Nämnden för fostran och utbildning beslöt i tisdags att skicka in en ansökan kring projektet.

Projektet fokuserar på framtidens mat och på hur klimatförändringarna påverkar matproduktion och matkonsumtion. Målet är att skapa medvetenhet om hållbar, hälsosam mat och hållbara alternativ som minskar den negativa inverkan på klimatet och närmiljön.

Projektet behöver finansiering på 250 000 euro och Sursik skolas andel är 58 000 euro.

Under projekttiden kommer cirka tio lärare och 25 elever ha möjlighet att delta i mobilitet till de andra deltagande länderna.

Novia inleder byggmästarutbildning i Vasa

Nästa höst inleder Yrkeshögskolan Novia en byggmästarutbildning i Vasa. Målet är att ge framtida byggmästare både teoretisk och praktisk kompetens.

Byggmästare arbetar inom många olika områden. Det kan vara allt från infrastruktur till kommuner.

Leif Östman som ansvarar för utbildning inom byggnads- och samhällsteknik på Novia i Vasa berättar att de redan har fått respons från företag och att den har varit positiv.

”Det behövs mera arbetsledare som leder det praktiska arbetet på byggarbetsplatserna. Vi har en nedgång i branschen nu, men innan dessa studerande har sin examen är vi igen i ett läge av arbetskraftsbrist och inom vissa delområden råder fortsatt brist på byggmästare”, säger Leif Östman i ett pressmeddelande.

Tidigare har Novia erbjudit utbildning till byggmästare via vuxenstudier. Den nya utbildningen ska gå som dagstudier på heltid.

Pedersöre kommun står inför stora utmaningar inom bildningsväsendet

Nämnden för fostran och utbildning i Pedersöre gick igenom budgeten för nästa år på tisdagskvällen. Enligt ordförande Christian Dahlin (SFP) har bildningsväsendet stora svårigheter att hållas inom budgetramarna.

Enligt honom beror det här på väldigt stora kostnadsökningar och tilläggsresurser behövs för att kunna erbjuda den service som kommunen erbjuder idag.

Då det gäller gymnasieutbildningen ser kommunen ut att klara sig inom ramarna, men inom alla andra sektorer behövs mer pengar.