Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Följande elräkning kan äntligen vara mindre – EU gav grönt ljus för finskt elstöd

Europeiska komissionen godkände i dag det finska elstödet till hushållen. Komissionens godkännande krävdes för stödet som betalas ut via elbolagens fakturering.

Stödet beräknas enligt hushållens energiförbrukning för november och december 2022 och januari 2023. Den som är berättigad till stöd men har bytt elbolag ska enligt energimyndigheten kontakta sitt gamla elbolag för att få stödet utbetalat.

Kommissionens beslut har dröjt, och en del elbolag har redan sänt ut de räkningar där stödet borde beaktas. Vid Arbets- och näringsministeriet finner man situationen beklaglig.

Inrikes

Elbilsförsöket i Åbo får fem stjärnor av användarna

Åbo stadsbiblioteks nya försök med elbil var en succé. Alla 20 användare gav fem stjärnor för låneupplevelsen.

Bilen användes flitigt under den tre veckor långa testperioden i maj.

Bilen användes bland annat för naturfärder, för att hälsa på familjen, för stugresor och butikbesök. En del ville också helt enkelt prova på att köra elbil.

Trots det goda bemötandet har biblioteket ännu inte beslutat om projektets framtid, säger bibliotekschef Rebekka Pilppula.

– Det råder ännu frågor om bland annat bilens placering.

Anne Rintamäki valokuvassa.

Några tusenlappar räckte till plats i riksdagen för Anne Rintamäki

Antti Kurvinen (C) hade störst valbudget av de riksdagsvalskandidater som blev invalda i Vasa valkrets. Minst hade Anne Rintamäki (Sannf).

Polisen: Vi har hittat mordvapnet från dödsskjutningen i Lillhoplax

En 37-årig kvinna avled i skottsakador efter att ha skjutits i Lillhoplax den 19 april. Nu tror sig polisen ha hittat det misstänkta mordvapnet.

Kvinnan hittades svårt skadad i en parkeringshall i Lillhoplax den 20 april. Hon avled ett par veckor senare på sjukhus.

Under eftersök i närheten av parkeringshallen hittades ett olovligt skjutvapen. Det är sannolikt fråga om mordvapnet, skriver polisen i ett pressmeddelande.

Dådet utreddes först som dråp, men sedan ändrades brottsrubriceringen till mord. En 49-årig man är misstänkt.

Arbetare vid Hagalundsbron.

Fel i nästan varje steg då olycksbron i Hagalund byggdes – svag, dåligt planerad och dåligt granskad

Olycksutredningscentralen påtalar en rad fel och brister som ledde fram till att 24 personer skadades i ett broras i Esbo i början av maj.