Kristersson ska prata med Orbán om Ungerns inställning till Sverige
Sveriges statsminister Ulf Kristersson kommer att prata med premiärminister Viktor Orbán om Ungerns inställning till Sverige.
Ungern har meddelat att Finlands Natoansökan ratificeras på måndag – men inte Sveriges. Kristersson säger att han inte fått någon information om varför Ungern skiljer åt ländernas Natoansökan.
– Jag kommer att ställa frågan av vilken anledning som de nu separerar Sverige från Finland. Det här är signaler som vi inte har fått tidigare, så jag ska absolut ta upp det här med Orbán i dag, säger han till Sveriges Radio.
Utrikes
Kungafamiljen firar 500-årsjubileet i Strängnäs och Stockholm – i kväll fortsätter firandet på Skansen och Nordiska museet
Gustav Vasa valdes till kung i Strängnäs den 6 juni 1523.
Damm i Cherson sprängd – vattnet har stigit fem meter
Zelenskyj har kallat till krismöte.
Därför firar Sverige 6 juni 500 år efter Gustav Vasa
Vasakungens arv påverkar oss fortfarande.
Sverige firar 500 år utan fastslagna traditioner: ”Det är väl mest en extra ledig dag när man kan ordna picknick”
Nationaldagen blev helgdag först år 2005.
Danmarks statsminister Mette Frederiksen vill inte bli Natochef
Danmarks statsminister Mette Frederiksen står inte till förfogande som generalsekreterare för försvarsalliansen Nato, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.
Det sa Frederiksen efter att hon mött både USA:s president Joe Biden och CIA-chefen William Burns i Washington.
– Jag har redan tidigare sagt att jag inte kandiderar för något annat jobb än det jag har nu och det har inte förändrats efter mitt möte med USA:s president, sa Frederiksen till journalister utanför Vita huset på måndagen.
Många har tippat på Frederiksen i spekulationerna om vem som ska efterträda Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg, när han lämnar posten i slutet av september i år.
Källa: Reuters
Prinsessan Eugenie har fött sitt andra barn
I Storbritannien har den kungliga familjen fått tillökning. Prinsessan Eugenie och hennes man Jack Brooksbank har fått sitt andra barn.
Deras lilla son föddes i tisdags förra veckan. Prinsessan Eugenie berättar i samband med en bebisbild på Instagram att barnets namn är Ernest George Ronnie Brooksbank.
Parets äldre son August föddes 2021. Eugenie är dotter till prins Andrew som är bror till kung Charles.