HS: Kanadensare vill köpa Helsingfors varv
Det Kanadensiska varvsföretaget Davie tänker köpa Helsingfors varv, skriver tidningen Helsingin Sanomat.
Helsingforsvarvet har råkat i ekonomiskt trångmål på grund av sanktionerna mot Ryssland som har varit varvets viktigaste marknadsområde.
Enligt HS är förhandlingarna som inletts vid årsskiftet redan långt komna. Davies kommunikationsdirektör Paul Barret som deltagit i förhandlingarna säger till tidningen att affären i bästa fall kan vara klar inom några veckor.
Varvet ägs nu av ett cypriotiskt holdingbolag som ägs av två ryska affärsmän. Varvet eller ägarna omfattas inte av några sanktioner.
Tidning: Företag ansöker om att Helsingforsvarvet sätts i konkurs – "Obefogat, vi utreder ansökan", uppger varvet
Helsingfors tingsrätt tog emot ansökan i dag på tisdagen.
Relaterat
STT: Inget utlåtande efterfrågades av Skypo då Boris Rotenberg sökte medborgarskap
Utlänningsverket (nuvarande Migrationsverket) bad inte om ett utlåtande av Skyddspolisen då oligarken Boris Rotenberg ansökte om finländskt medborgarskap i slutet av 1990-talet.
Det kommer fram i en utredning som Migrationsverket gjort och som nyhetsbyrån STT tagit del av.
Tidigare har det kommit fram att Utlänningsverket inte heller bad om ett utlåtande av Skypo i samband med att den ryska oligarken Gennadij Timtjenkos medborgarskapsansökan behandlades.
Rotenberg och Timtjenko hör till den ryska presidenten Vladimir Putins närmaste krets.
Rotenberg och Timtjenko ansökte om finländskt medborgarskap samma år och båda fick finländskt medborgarskap.
Källa: STT
Putins inre krets har krympt – domineras helt av hökaktiga underrättelsemän
Oligarker och ekonomer har förlorat inflytande.
Trump Organization fälls för skattebedrägeri
Företaget riskerar 1,6 miljoner dollar i böter.
HS: USA ville sätta Hjallis Harkimo på sanktionslistan år 2015 – men någon i Finland ingrep
USA ville komma åt oligarkers medhjälpare.
Mystiska förgiftningssymptom under rysk-ukrainskt möte ses som en varning – eller "ett miljögift"
Den ryska oligarken Roman Abramovitj fick symptom.
Skandalen kring munskydd: Affärsmannen Onni Sarmaste går fri från åtal för bedrägeri
Åklagaren friar också Sarmastes kollega.
Dödläget i Tunisien fortsätter: President Kaïs Saïed förlänger stängningen av parlamentet "tills vidare"
Ännu är det oklart vem som ska leda landet.