Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Urho Nissilä återvänder till moderföreningen Kuopion Palloseura

I februari blev det klart att Urho Nissilä lämnar den sydkoreanska klubben FC Suwon. Efter en kort period utomlands meddelar nu Kuopion Palloseura att Nissilä ansluter sig till dem.

Nissilä har undertecknat ett kontrakt som sträcker sig till juli. Fotbollsligan, där Kuopion Palloseura spelar, drar igång redan nästa vecka. Värvningen av Nissilä kom därmed mycket lämpligt.

– Det känns väldigt bra att vara tillbaka i Kuopio. Jag väntar med spänning på den kommande säsongen, vi har ett bra lag, säger Nissilä på föreningens hemsida.

Även tränaren Pasi Tuutti är nöjd över att samarbetet med Nissilä får en fortsättning.

– Fint att ”Upi” återvänder. Jag tror att varenda tränare i det här landet hade velat ha honom i sitt lag. Det faktum att vi redan tidigare år har gjort samarbete med ”Upi”, gör att han snabbt kommer in i laget.

Sport

Djokovic vidare i Paris efter 3,5 timmes spel – fick svettas i två set: ”Tufft och fysiskt”

Jakten på den 23:e och historiska grand slam-titeln fortsätter för Novak Djokovic. Serben besegrade spanjoren Alejandro Davidovich Fokina på centercourten och är framme i den fjärde omgången på gruset i Franska öppna.

Trots att Djokovic vann med 3–0 i set blev matchen en långkörare på över tre och en halv timme.

Djokovic fick slita rejält i de två första seten. Davidovich Fokina hade övertag i första set, setboll i det andra och pressade Djokovic till två tiebreak, men där visade världstrean sin styrka.

I det tredje setet var tanken tom för spanjoren och Djokovic säkrade avancemanget med 6–2.

– Jag visste att det här skulle bli en tuff, fysisk match. Han spelade väldigt bra, säger Djokovic.

Precis som tidigare i veckan var Djokovic inte publikfavorit i Paris. Serben blev stundtals utbuad under matchen och svarade med att demonstrativt munhuggas, men fick jubel då han pratade franska i segerintervjun.

I nästa omgång ställs Djokovic mot segraren i Juan Pablo Varillas mot Hubert Hurkacz.

Inget stoppade Verstappen under dagens F1-träningar – klart piggare takter från Bottas på andra passet

Två träningar och två gånger snabbast. Formel 1-cirkusens nummer ett Max Verstappen dominerade under fredagens träningspass inför Spaniens GP i Barcelona.

VM-ledaren i Red Bull spände musklerna direkt och utklassade allt motstånd under det tidiga passet och kvällens träning gav samma resultat.

På dagens andra träning var Fernando Alonso närmast Verstappen. Alonso var 0,17 sekunder långsammare än Verstappen.

Alfa Romeos finländare Valtteri Bottas bättrade på ordentligt efter att ha varit 16:e på första träningen. Bottas var nionde snabbast på det andra passet i Barcelona.

Precis som vanligt väntar ett träningspass till under lördagen och sedan avgörs kvalet. Kvalet till säsongens sjunde F1-lopp startar klockan 17.00 finsk tid.