Hoppa till huvudinnehåll

Huvudstadsregionen

Polisen utreder fallet från balkong i Vanda som dödsvållande

Uppdaterad 28.03.2023 12:07.
En höghusbalkong där ett bit av glasräcket täcks av en träpanel.
Bildtext Polisen tror kvinnan föll mot balkongräcket, vilket ledde till att glaset gick sönder och kvinnan föll från sjunde våningen.
Bild: Vesa Moilanen / Lehtikuva

Natten till den 2 mars föll en kvinna från en balkong på sjunde våningen i Dickursby i Vanda. Kvinnan dog efter fallet.

Polisen inleder en förundersökning kring olyckan, utgående från den information de fått fram i sin utredning av dödsorsaken och en rapport de fått från Säkerhets- och kemikalieverket (Tukes).

Polisen har hittills utrett dödsorsaken.

Polisen misstänker att kvinnan föll mot balkongräcket, vilket ledde till att glaset gick sönder och kvinnan föll.

Tukes är inte färdig med sina undersökningar kring balkongens konstruktion, men har redan kunnat konstatera att det fanns ett fel i konstruktionen. De kommer också att kontrollera om det finns andra balkonger som har likadana fel.

Fallet utreds just nu som dödsvållande, men det kan förändra under utredningens gång.

Artikeln uppdaterad klockan 12.06 med information om att Tukes hittat fel i balkongens konstruktion.