Ny knivhuggning i skola, denna gång i Norra Österbotten
En ung person har knivhuggit en jämnårig i en grundskola i Ylivieska i Norra Österbotten, uppger Uleåborgspolisen på Twitter.
Både förövaren och offret är minderåriga. Skolan har 431 elever i årskurs 7-9, enligt Yle Uutiset. Polisen larmades klockan 11.15 i förmiddags.
Den knivhuggna har förts till sjukhus, det är oklart hur allvarliga skadorna är. Polisen har gripit den misstänkta gärningsmannen och utreder händelsen. Situationen i skolan är under polisens kontroll.
För två veckor sedan knivhögg en 13-årig elev sin klasskamrat under pågående lektion i Helsingfors.
Texten uppdaterades kl 13.34 med att det är fråga om minderåriga personer och att offret är på sjukhus.
Inrikes
HS: Covid-19 får behålla statusen som allmänfarlig sjukdom i väntan på ny regering
Beslutet att avföra covid-19 från listan över allmänfarliga sjukdomar måste skjutas upp, skriver Helsingin Sanomat.
Enligt tidningen är orsaken till fördröjningen justitiekanslerns ställningstagande till förslaget.
Justitiekansler Tuomas Pöysti ansåg att ärendet har en så stor samhällelig betydelse att det inte kan fattas av en expeditionsministär.
Enligt justitiekanslern kan man omvärdera ärendet ifall bildandet av en ny regering märkbart drar ut på tiden.
Meningen är att covid-19 i fortsättningen ska definieras som en övervakningspliktig smittsam sjukdom i stället.
Fintraffic vill övergå till flygledning på distans – bland annat på flygplatserna i Vasa, Åbo och Mariehamn
Personalen kan erbjudas jobb på centralen i Vanda.
Tidningar: Polisen misstänker att fyraåring i Joensuu kan ha bragts om livet
Polisen misstänker att ett fyraårigt barn i Joensuu kan ha utsatts för brott mot liv, rapporterar tidningarna Iltalehti och Iltasanomat.
Enligt Iltasanomat har polisen gripit barnets vårdnadshavare, av vilka den ena är barnets biologiska förälder.
Polisen har inte kommenterat uppgifterna.
På lördag hålls en sorgeandakt i Joensuu kyrka med anledning av att ett fyraårigt barn dött.
Misshandlades i sitt hem – påstod sig ha blivit våldtagen av känd Vasa-brottsling
En kvinna i Vasa ljög om att en känd brottsling hade misshandlat och våldtagit henne. Vad som egentligen hände var att hon blev misshandlad i sitt hem av två andra personer.
En av dem blir De Grönas nya ordförande – det här skiljer dem åt
Medlemmarna väljer mellan Saara Hyrkkö och Sofia Virta.
Söderkulla skola i Sibbo blir en mobilfri skola – telefonen stör barnens koncentration
Den kära ägodelen mobiltelefonen skapar huvudbry i skolor.