Hoppa till huvudinnehåll

Åboland

Flera Fölibussar i diket under tisdagseftermiddagen

Uppdaterad 28.03.2023 18:13.

Det snöiga och hala väglaget har visat sig vara speciellt utmanande för busstrafiken under tisdagen.

Yle Åboland har fått information om att buss 801 mellan Åbo och Pargas har kört av vägen vid Pargasvägen i S:t Karins.

Utöver det rapporterar också tidningen Turun Sanomat om tre bussar som kört av vägen i Lundo. Alla tre bussar hade kört av vägen på samma ställe, vid en rondell nära Lundo idrottsplan.

Trots det här har Egentliga Finlands räddningsverk endast behövt rycka ut till en bussolycka i Laustis.

Olyckorna har inte lett till några personskador.

Åboland

Helsingforsgatan i Åbo har öppnats för trafik igen

Nu kan man köra som vanligt igen på Helsingforsgatan, meddelar Åbo trafikcentral.

Trafiken på Helsingforsgatan mellan Assistentvägen och Kyrkvärdsvägen var avstängd från tisdagen fram till fredagseftermiddagen på grund av att Nummis underfartsbro revs.

Valet i Egentliga Finland tas inte om – besvär om misstänkt valfusk förkastades

Åbo förvaltningsdomstol har förkastat två besvär gällande riksdagsvalet. I besvären påstods att rösträkningen i Egentliga Finlands valkrets inte hade utförts korrekt och att det eventuellt hade förekommit valfusk.

I det ena besväret ansågs det att en siffra i efterhand skrivits in före eller efter kandidatens nummer.

I det andra påstods att valsedlar kunde ha manipulerats eller bytts ut då alla partier inte fick vara med då kuverten med förhandsröster öppnades.

Besvären har lämnats in av aktivister och kandidater från partiet Frihetsalliansen.

Förvaltningsdomstolen konstaterar i sitt beslut att det inte fanns belägg för besvären.

Källa: STT

Ölburkar som ligger på marken framför ungdomar.

Polisen övervakar skolavslutningen i Åbo: ”Ett av årets stökigaste veckoslut”

Polisen väntar sig ändå ingen större dramatik under helgen.

En kvinna med glasögon och FFP-munskydd.

Äntligen! Nu kan du glömma munskyddet

Från 1.6 behövs inte munskydd på sjukhus eller vårdenheter.