Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Fler än någonsin vill studera på Hanken i Vasa

Intresset för att studera på Hanken i Vasa är större än någonsin.

Svenska Handelshögskolans kandidatutbildning lockade rekordmånga ansökningar; 739 stycken.

Det tidigare rekordet i Vasa är från ifjol och landade på 706 ansökningar.

- Det ökade intresset kan vara en följd av att Hankens studerande i Vasa är mycket nöjda med både studierna och gemenskapen, säger pro-rektor Sören Kock i ett pressmeddelande.

Kampen om platserna är hård, det finns 70 nybörjarplatser på kandidatutbildningen i Vasa.

Antagningsresultaten publiceras vartefter de blir klara under våren.

Relaterat

Människor i en lång korridor.

Universitetsrektor till HS: För få studieplatser leder till kompetensflykt från Nyland

Kompetensflykten måste bromsas upp, anser rektorn.

Lunchrestaurang med betongväggar, runda bord, pallar och soffor där folk i sommarkläder äter.

Studerande har återvänt till campus – men valet mellan distans- och närundervisning är en balansgång

Under hösten har många studerande äntligen fått återvända till campus och många högskolor har övergått till närundervisning istället för distansundervisning.

Studiepsykologen Jennifer Söderlund från Åbo Akademi i Vasa och Handelshögkolan i Vasa och Helsingfors sitter i en fåtölj i sitt vardagsrum

Studiepsykolog: Förhöjda inkomstgränser för studiestöd påverkar studerandens mentala hälsa i en positiv riktning

Riksdagen har för andra året i rad godkänt en ändring av lagen om studiestöd, enligt vilken inkomstgränserna för studiestöd ska höjas ännu en gång. Ändringen får beröm av studiepsykolog Jennifer Söderlund.