Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Rivningen av silorna inleds i slutet av april men byggprojektet får tilläggstid

Höghusbygget intill Academill i Vasa blir försenat. Vasa stadsstyrelse gav i torsdags tilläggstid åt den nya ägaren till tomten, bostadsbolaget Fincap.

Eftersom både räntor och byggkostnader har stigit ger staden extratid för själva bygget. Silorna börjar rivas i slutet av april och rivningen ska vara klar inom oktober. Senast ett och ett halvt år efter det måste Fincap inleda bygget.

Även färdigställandet av huset fick ett års tilläggstid. Enligt den nya tidsfristen måste bygget vara klart i november 2027.

I stället för silorna ska ett 12 våningar högt bostadshus byggas på platsen.

Relaterat

En trasig gul plastgunga på en skolgård, rappad ljus skolbyggnad skymtar i bakgrunden.

Raseborg planerar in minihustomter på tidigare skolområde i Svartå

På det område där finska skolan i Svartå förr låg planeras nu så kallade minihustomter.

Byggandet av hundgården i Malax går framåt

Bygget av hundgården Kulkuris nya lokaler i Malax framskrider.

Hundarna kommer att få nya lokaler på ungefär 60 kvadratmeter med tillhörande utrymmen utomhus. Även katterna får nya lokaler på 80 kvadratmeter.

Hundgården meddelar att de gärna tar emot byggnadsmaterial så att byggarbetet kan framskrida så snabbt som möjligt.

LU: Det nya Laurentiushuset i Lojo har problem med inomhusluften

Lojos nya stora kulturhus och skolcenter, Laurentiushuset, öppnade 2021 men redan nu har den nya fastigheten problem med inomhusluften, rapporterar tidningen Länsi-Uusimaa. Dessutom visar nya mätningar att problemen är mera omfattande än man först trodde.

I tidningen konstaterar man att problemet verkar vara att betongen har varit för våt när man klistrat på golvbitarna och nu är det limmet under golvmattan som orsakar utsläpp och bidrar till den dåliga inomhusluften.

Det var byggföretaget Skanska som var ansvarig för själva byggarbetena. Nu utreds vilka åtgärder som krävs för att rätta till bristerna. Företaget Skanska är redo att göra de reparationsarbeten som behövs.

Nya daghem planeras i Vasa

Nya daghem planeras i Storviken och Korsnäståget i Vasa.

I Gerby-området råder brist på finskspråkiga småbarnspedagogikplatser och i Korsnästågsområdet är daghemmen i ett sådant skick att de kräver åtgärder under de närmaste åren.

Det har utretts om Gerby hälsostations lokaler kunde användas för småbarnspedagogikens behov, men lokalen lämpar sig inte för detta. Ett nytt daghem planeras följaktligen nu i Storviken, skriver staden i ett pressmeddelande.

– Bredvid skolan Isolahden koulu finns en tomt, som skulle vara lämplig att bygga ett nytt daghem på. I detta läge vore det också fint med ett starkare samarbete med skolan, säger direktören för småbarnspedagogiken Hanna-Leena Holmström enligt pressmeddelandet.

För Korsnästågets nya daghem finns en färdig tomt.

Ett rött hus som är ett daghem, Kila daghem i Karis. På gården syns en klättertsällning med rutschkana.

Konsultutredning: Nio daghemsgrupper i Raseborg kunde stängas fram till år 2040

Äldre daghem kunde ersättas med nya enheter.