Norra Spanien plågas av skogsbränder
I går eftermiddag pågick närmare 120 bränder i de spanska regionerna Kantabrien och Asturien.
På grund av bränderna har man tvingats evakuera några mindre samhällen och vägar har stängts av.
Myndigheterna säger att många av bränderna anlagts av brottslingar, och Asturiens regionpresident Adrián Barbón talar om brandterrorister.
Polisen har inlett ett flertal brottsutredningar, men ännu har de inte lyckats identifiera några misstänkta.
Det har regnat ovanligt lite under hela vintern i Spanien, och man befarar att sommarens brandsäsong kan bli mycket svår.
En kombination av lite regn, höga temperaturer och blåst har lett till att stora delar av norra Spanien har en hög risk för omfattande skogsbränder.
Källa: Reuters
Inrikes
HS: Den tillfälliga bron som rasade i Hagalund hade inte satts ihop korrekt
Omdömet brast hos de ansvariga på byggarbetsplatsen.
Ryssland stänger konsulat i Villmanstrand
Finska filialer i Ryssland kommer också att stängas.
Vätgasfabrik planeras till Tolkis – Fredrick von Schoultz: ”Det är en stor möjlighet för Borgå”
Amerikanskt bolag planerar stor investering.
Iltalehti har raderat 33 Ukraina-artiklar – oklarheter i rapporteringen
Iltalehti har idag 30.5 raderat 33 artiklar som tangerar kriget i Ukraina från sin hemsida. Det är fråga om såväl nyheter och analyser som texter i dagboksformat.
Orsaken är att det har framkommit oklarheter i skribentens arbete. Vissa av bilderna i artiklarna har visat sig vara tagna på andra ställen och vid andra tidpunkter än vad skribenten hade angett. På grund av detta uppstod också tvivel om sanningsenligheten hos skribentens övriga uppgifter.
Iltalehti är inte medveten om några sakfel i artiklarna, men de har heller inte möjlighet att själva granska innehållet. Därmed har de fattat beslutet att radera de berörda artiklarna. Iltalehtis vd Perttu Kauppinen meddelade på Twitter att skribenten inte längre arbetar med Iltalehti.
VBL: Flygpassagerare gripen på Arlanda efter bombhot mot Vasaflyg
Övriga passagerare fick lämna planet som säkerhetsåtgärd.
Trakasserier ett stort problem i Finland – kvinnor, minoriteter och de som jobbar inom vården särskilt utsatta
Problem bland kolleger och kunder.