Skärgårdmarknaden ordnas i Åbo under helgen
I dag, på fredag, inleds skärgårdsmarknaden i Åbo. Marknaden pågår fram till söndag.
Marknaden är öppen mellan klockan 9–18 på fredag och lördag, och på söndag 10–17
Det här är den andra gången som marknaden ordnas på den nya platsen som ligger närmare Åbo hamn. Marknadsområdet sträcker sig mellan Martinsbron och stadsfärjan Föri på Västra Strandgatan. Tidigare ordnades marknaden närmare Åbo centrum.
Under helgen är marknadsområdet stängt för trafik.
Åboland
Rävsundsbron blir enkelriktad för tung trafik: ”Brons skick har försämrats i snabbare takt än beräknat”
Den tunga trafiken innebär fortsättningsvis stora utmaningar för den nuvarande bron och myndigheterna har redan tidigare begränsat farten samt hur nära lastbilar kan köra då man kör över Rävsundsbron.
Musiktestets skapare Dan Eskil Jansson går i pension: ”Jag tänkte att testet blir en liten rolig grej för en handfull musiknördar”
Musiktestet fortsätter med nya krafter.
Splittrade känslor i Pargas över att stadsdirektören avgår: ”Jag vet att där har varit någonting, men att det var så här allvarligt visste jag inte”
Yle Åboland frågade Pargasborna hur de reagerar på att stadsdirektören väljer att avgå.
Fallet Pohjola-Norden går till åtalsprövning – Michael Oksanen misstänks för grov förskingring
Kommer åtalas också för en rad andra brott.
Bayer investerar stort i Åbo – öppnar ny fabrik som tillverkar hormonspiraler
Fabriken kostar 250 miljoner euro.
Pargas stadsdirektör Patrik Nygrén avgår – förvaltningschefen blir tillfällig stadsdirektör
Förtroendekris har lett till hans avgång.