Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Fotbollsligan medger att Inter gick miste om solklart mål – vd Timo Marjamaa: "Vi vill införa VAR"

Uppdaterad 18.04.2023 14:32.
Inter-spelaren Timo Stravinsky och Ilves-spelarna följer med bollen.
Bildtext Timo Stavitski i FC Inter följer sitt skott, som gick in i mål via ribban. Han är omringad av Ilves-spelarna.
Bild: All Over Press / Juha Tamminen

Ett underkänt mål har lett till frågor om VAR i fotbollsligan. Ligan vill införa systemet, men det är frågan om en stor ekonomisk satsning och i år har man valt att satsa resurser på publiken i stället.

FC Inter från Åbo trodde sig ha kvitterat matchen mot Ilves i fotbollsligan i Tammerfors på lördag. Domarteamet noterade dock inte att Timo Stavitskis avslut via ribban hade gått över mållinjen.

Se målet som blev bortdömt i matchen mellan Ilves och FC Inter. - Spela upp på Arenan

Det bortdömda målet har fått i gång diskussionen om att införa videodomarsystemet VAR i den finländska ligan.

Fotbollsligan medger på sin webbplats att målet underkändes på fel grunder.

Ligan skriver också att avsaknaden av VAR främst beror på ekonomiska orsaker. Det skulle kosta cirka en miljon euro per år om verktyget togs i bruk på alla 12 ligaorter, berättar en intern utredning från i vintras.

I år har man enligt utsago valt att lägga resurser på att höja åskådarantalet och på matchevenemangen.

– Vi har strategiska ambitioner på att få VAR-systemet i bruk även hos oss. Vi har fört diskussioner om helheten så väl med klubbar som med övriga inblandade. säger fotbollsligans vd Timo Marjamaa.

– Mållinjesteknologin vore en billigare lösning, men strävan är att få VAR i fullt bruk. Sist och slutligen är det i allas intressen, säger han.

Fotnot: Ilves vann matchen mot Inter med 21.

Diskussion om artikeln