Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Enorm Interpol-operation i Amerika: Över 14 000 arresterades

Över 14 000 personer har gripits i en enorm operation mot illegala vapen i länder i Syd- och Centralamerika. Det säger den internationella kriminalpolisorganisationen Interpol i ett pressmeddelande.

Operationen genomfördes i 15 länder. Förutom de gripna beslagtog man över 8 000 illegala skjutvapen och narkotika till ett värde av cirka 5,7 miljarder dollar. Flera andra brott uppdagades också, bland annat korruption, bedrägerier, människohandel, miljöbrott och terrorverksamhet.

Enligt Interpol var det här den största operationen med anknytning till skjutvapen som någonsin samordnats av Interpol. Operationen startade den 12 mars och avslutades i början av april.

Källa: STT

Utrikes

Ett år sedan sprängningen av Nord Stream-gasledningarna

I dag har det gått ett år sedan sprängningen av Nord Stream-gasledningarna mellan Ryssland och Tyskland.

Sabotaget undersöks av myndigheter i Danmark, Sverige och Tyskland, men utredningarna är pågående och det är fortfarande inte fastslaget vem som låg bakom attacken.

De starkaste misstankarna är att det var Ryssland som sprängde tre av de fyra gasledningarna. Men det har också spekulerats i att någon ukrainsk grupp kan ha legat bakom attacken.

Gasen från de söndersprängda gasledningarna Nord Stream 1 och 2 bubblade upp till Östersjöns yta i flera dagar efter explosionerna.

En kvinna som bär på en gråtande liten flicka.

Armenierna som flyr Nagorno-Karabach tror inte de någonsin kommer tillbaka

Armenier är rädda för etnisk rensning.

Kung Carl XVI Gustaf på en bro ovanför motorvägen vid Stenungsund omgiven av en grupp människor. Det blåser och kungens hår står på ända. Han ser bekymrad ut.

Lerskredet i Västsverige utreds som miljöbrott

Kungen: ”Jag är glad att ingen omkom”

En modell av en färggrann rymdsond på fyra ben står på ett runt bord och runt bordet står indiska ungdomar i vita skjortor.

Indiens månlandare verkar inte ha klarat månnattens kyla

Det kan bli mellan -200 och -250 grader kallt på månen.

Trafik på en motorväg i Tyskland

EU-ministrar backade om utsläppsregler - bilindustrin fick igenom sin vilja

EU:s gröna ambitioner tog ett steg tillbaka idag när unionens ministrar beslöt att lätta på kommissionens förslag till nya utsläppsregler för fordon.