Nokias delårsresultat uppfyllde inte förväntningarna
Under årets första kvartal ökade telekommunikationsbolagets omsättning med 10 procent till närmare 5,9 miljarder euro.
Däremot sjönk den jämförbara rörelsevinsten med 18 procent jämfört med förra året, till 479 miljoner euro.
Enligt vd Pekka Lundmark justerar Nokia inte helhetsutsikterna för 2023, men han tror att de två sista kvartalen kommer att stå för en betydande del av helhetsresultatet.
Lundmark säger att behovet av 5G- och fiberteknologi kvarstår och att det nu handlar om tidpunkten när kunderna väljer att investera.
Rättelse 20.4.2023 9:02: Ursprungligen stod det att omsättningen var över 5,9 miljarder euro, rätt är närmare 5,9 miljarder euro.
Inrikes
Missionssällskapet kan tvingas säga upp en knapp tredjedel av sina anställda
Minusresultat tvingar till omställningsförhandlingar.
Morgonkollen: Fem nyheter du behöver ha koll på i dag
Vi uppdaterar dig med nattens och morgonens nyheter.
Somrigt fredagsväder i stora delar av landet
Den här fredagen får nästan hela landet njuta av somrigt väder, rapporterar Meteorologiska institutet.
I landets södra del kan temperaturen stiga till 22 grader lokalt.
Det är ovanligt varmt för årstiden i en stor del av landet, ända från södra Lappland till strax norr om Tammerfors.
Orsaken till det varma fredagsvädret är att varm luft strömmar in i landet söderifrån samtidigt som det utlovats soligt uppehållsväder.
Vädret är ändå rätt blåsigt i dag, både till havs och på land.
Ex-diplomat hoppas Rysslands konsulat i Mariehamn stänger i höst – fredsforskare håller inte med
Utredning läggs fram i början av november.
Den tryckta tidningen tappar i popularitet – också finländare över 65 år föredrar digitalt
Tidningarna når nästan alla finländare över 15 år.
Många fångar visar symptom på ADHD
Fångar har ofta sämre hälsa än befolkningen i snitt.