Hoppa till huvudinnehåll

Åboland

500 barn inom barnskyddet i Egentliga Finland saknar socialarbetare

I Egentliga Finland finns just nu nästan 500 barn inom barnskyddet som saknar socialarbetare.

Barnskyddet ska ge hjälp i ett tillräckligt tidigt skede, för att stoppa större problem.

Men nu är det många barn som saknar en socialarbetare som borde sköta deras ärenden.

Egentliga Finlands välfärdsområde har anmält sig själv till Regionförvaltningsverket i Sydvästra Finland om att man har misslyckats i det här.

På onsdag ordnas ett extra styrelsemöte, där en mängd olika åtgärder presenteras.

Det är ändå svårt att snabbt åtgärda problemen eftersom det råder nationell brist på socialarbetare inom barnskyddet.

Åboland

Polisen utreder masslagsmål i Vittis – unga använde basebollträn

På fredagskvällen bröt ett slagsmål ut utanför en bensinstation i Vittis. Flera patruller från Polisen i Sydvästra Finland kallades till platsen.

I slagsmålet deltog flera unga personer. Vissa använde sig av basebollträn.

Ingen person skadades allvarligt. Till platsen larmades även akutvårdare för att undersöka skadorna hos de inblandade.

Polisen grep två män, som transporterades till Björneborgs polisfängelse. En av männen misstänks för grov misshandel och den andra för misshandel.

Polisen utreder händelsen som grov misshandel och misshandel.

Vänsterförbundets fullmäktigegrupp i Åbo avvisar tidigare uppsagda medlemmar

Vänsterförbundet tar inte tillbaka uteslutna medlemmar, meddelar partiets fullmäktigegrupp i Åbo i ett pressmeddelande. Ledamoten Johannes Yrttiaho begärde nyligen att han själv och kollegan Elina Sandelin skulle få återvända till fullmäktigegruppen.

Yrttiaho motiverar sin begäran med att Vänsterförbundet måste vara enade mot nedskärningarna som Petteri Orpos regering föreslår.

De två ledamöterna uteslöts våren 2022 med motiveringen att de betett sig osakligt mot kollegor i fullmäktigegruppen och att de inte längre har gruppens förtroende.

Vänsterförbundets fullmäktigegrupp röstade enhälligt för att inte ta tillbaka duon.

Nu kan du låna Föli-kort från bibliotek i Åbo

Från och med nu kan du låna ett Föli-kort i två veckor från Åbo huvudbibliotek samt från Kråkkärrets och Runosbackens bibliotek.

Åbo stads mobilitetslösningar, stadsbiblioteket och Åbo regiontrafik Föli genomför tillsammans ett försök som gör det möjligt att låna Fölis resekort med bibliotekskortet.

En enskild person kan låna resekortet endast en gång under försöket så att så många som möjligt kan utnyttja det. I huvudbiblioteket finns två resekort för utlåning och i Runosbackens och Kråkkärrets bibliotek finns ett resekort.

Syftet med försöket är att erbjuda ett enkelt och gratis sätt att bekanta sig med kollektivtrafiken.

Försöket pågår fram till den 31 mars 2024.

Paavo Nurmis barndomshem i Åbo.

50 år sedan Paavo Nurmi dog – Yle Åboland tittade in i hans barndomshem

Det finns många spår av landets största idrottare i hemstaden Åbo.

Anonym polis fotograferad bakifrån.

Mamma misshandlades och nyfödd bebis kidnappades av kvinna

Bebisen hittades oskadd i Helsingfors.